Mistrzostwa Polski modeli kosmicznych przeszły do historii

Mistrzostwa Polski modeli kosmicznych przeszły do historii

W miniony weekend, na nowotarskim lotnisku zmagania o tytuł Mistrza Polski modeli kosmicznych w klasach S3A, S4A, S6A, S6A kobiet oraz S9A prowadzili zawodnicy z całego kraju. Wszystko rozpoczęło się w piątkowe popołudnie, kiedy do stolicy Podhala - Nowego Targu zjeżdżali się miłośnicy modelarstwa kosmicznego. Po procesie rejestracji oraz zjedzeniu smacznej kolacji w lotniskowym barze „Wilga”, wszyscy udali się na odpoczynek przed decydującym starciem.

W sobotę z samego rana na lotnisku pojawiło się kilkudziesięciu zawodników, pieczołowicie przygotowując swoje rakiety do konkurencji. Pogoda, a w szczególności zmienny wiatr potrafił zaskoczyć najlepszych. Niektórzy w poszukiwaniu swoich rakiet, maszerowali kilkaset metrów od miejsca startu. Część z nich niestety nie została odnaleziona, przez co zawodnicy zmniejszali swoje szanse na końcowy sukces. W pierwszym dniu Mistrzostw, absolutnie bezkonkurencyjnym okazał się Leszek Małmyga reprezentujący Aeroklub Ziemi Lubuskiej,  zdobywając 3 tytuły Mistrza Polski.

 

Tak oto przedstawiają się wyniki pierwszego dnia zawodów w poszczególnych klasach:

•    S3A seniorzy – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Leszek Małmyga (Aeroklub Ziemi Lubuskiej), II miejsce – Krzysztof Przybytek (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa), III  miejsce – Kinga Maj Kopciuch (Aeroklub Śląski).

•    S3A juniorzy – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Patryk Sadowski (Aeroklub Lubelski), II miejsce – Kacper Tyburek (Aeroklub Lubelski), III miejsce – Bartłomiej Chołody (Aeroklub Lubelski)

•    S4A seniorzy – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Leszek Małmyga (Aeroklub Ziemi Lubuskiej), II miejsce – Łukasz Mikita (Sportowe Stowarzyszenie Modelarzy Grudziądzkich), III miejsce – Łukasz Tyburski (Sportowe Stowarzyszenie Modelarzy Grudziądzkich)

•    S4A juniorzy – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Bartłomiej Chołody, II miejsce – Jan Guzik (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa), III miejsce – Paweł Łasocha (Sportowe Stowarzyszenie Modelarzy Grudziądzkich)

•    S6A seniorzy – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Leszek Małmyga (Aeroklub Ziemi Lubuskiej), II miejsce – Krzysztof Przybytek (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa), III miejsce – Mateusz Niebielski (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa)

•    S6A juniorzy – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Radosław Jurecki (Aeroklub Lubelski), II miejsce – Jan Guzik (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa), III miejsce – Patryk Sadowski (Aeroklub Lubelski)

Tym samym pierwszy dzień Mistrzostw szczęśliwie dobiegł do końca. Nazajutrz, mobilizacja była równie duża co w pierwszym dniu. Do rozegrania zostały bowiem 2 konkurencje: S9A oraz S6A kobiet. Najpierw w szranki stanęli specjaliści od modeli rakiet z opadaniem wirowym, a następnie w pole startowe weszły wyłącznie kobiety, które rywalizowały w kategorii modeli rakiet czasowych z taśmą (jedyne zawody kobiet w tej kategorii w Europie).Najlepszymi w drugim dniu okazali się:

•    S9A seniorzy - I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Mateusz Dyba (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa), II miejsce – Sławomir Łasocha (Sportowe Stowarzyszenie Modelarzy Grudziądzkich), III miejsce – Antoni Biernacki (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa).

•    S9A juniorzy – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Paweł Łasocha (Sportowe Stowarzyszenie Modelarzy Grudziądzkich), II miejsce – Maciej Łukaszewski (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa), III miejsce - Paskal Balcer (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa)

•    S6A kobiety – I miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobyła Wiktoria Zielik (Aeroklub Lubelski),
II miejsce – Ewa Dudziak Przybytek (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne Sowiniec z Krakowa), III miejsce – Wiktoria Maj (Aeroklub Śląski)

Pogoda w niedzielny dzień pozwoliła na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych lotów. Niestety jej załamanie nadeszło na czas dekoracji zawodników. W związku z tym, organizatorzy byli zmuszeni do przeniesienia tej najbardziej wyczekiwanej części Mistrzostw do aeroklubowego hangaru. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta Nowy Targ – Pan Marek Fryźlewicz, który gratulował zawodnikom rezultatów sportowych, a także wyraził olbrzymie zadowolenie, że będzie okazja do kolejnego spotkania na nowotarskim lotnisku.

Przypomnijmy, że w ostatni weekend września tego roku, w Nowym Targu odbędą się zawody z cyklu Pucharu Świata w modelarstwie kosmicznym, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy. 

Paweł Kos

Fot.: Daniel Urbaniak

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus