Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sprostowanie Aeroklubu Mieleckiego dot. powstania Podkarpackiego Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa

W 2016 roku Zarząd Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich w Mielcu podjął działania zmierzające w kierunku powstania Podkarpackiego Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa. Przyczyną powstania tej inicjatywy były liczne sugestie i opinie ludzi związanych z przemysłem lotniczym jak i samym lotnictwem z całego województwa podkarpackiego.

Niedawno o inicjatywie tej wypowiedział się w radiu poseł na sejm RP Fryderyk Kapinos. W związku z tą wypowiedzią Aeroklub Mielecki zamieścił sprostowanie dotyczące wystąpienia radiowego posła.

Sprostowanie Aeroklubu Mieleckiego dot. powstania w Mielcu Podkarpackiego Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa

"W związku z wystąpieniem radiowym posła na sejm RP Fryderyka Kapinosa pragnę sprostować nieścisłości w wypowiedzi szanownego Pana Posła.

Otóż to Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich jako najstarszy spadkobierca lotniczych tradycji ziemii mieleckiej od wielu lat zabiega i czyni starania o powstanie w Mielcu – Podkarpackiego Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa. Od lat zbieramy eksponaty czy też organizujemy akcje wydobywania wraków z okresu II wojny światowej. Budujemy latające repliki i remontujemy samoloty i szybowce tutaj produkowane do stanu lotnego!

To AM kilka lat temu zabiegał i wnioskował o takie przedsięwzięcie w Mielcu. Nasze wnioski poparł Marszałek Województwa Podkarpackiego i starał się pomóc w tej wspaniałej inicjatywie.

  

Bardzo cieszy fakt dołączenia innych organizacji do tej ideii, a także zaangażowanie szanownego Pana Posła. Jednak chcemy tutaj sprostować ten drobny fakt, że ktoś już ten temat wśród mielczan od lat pilotuje. Posiadamy już lotne eksponaty – samoloty An-2! Pozyskaliśmy samolot TS-11 Iskra w celu odrestaurowania do stanu lotnego. Budujemy repliki np samolot CSS-13 “Kukuruźnik”, który to w Mielcu był produkowany. Wreszcie to Aeroklub Mielecki zaangażował się w ideę ratowania konstrukcji Hangar Areny na cele Muzeum Lotnictwa – której dwa przęsła udało się zachować. Pamiętajmy, że to konstrukcja z 1936 roku, z której powstały pierwotnie hangary lotniska w Kętrzynie. Oto w zdjęciach poniżej koncepcja Muzeum autorstwa Weroniki Sypuły z wykorzystaniem zabytkowej konstrukcji ex hali sportowej. 



Red. Mariusz Mazur od kilku lat prowadzi profil na FB Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa w Mielcu. Posiadamy dokumentację techniczną kilku statków powietrznych budowanych w Mielcu, które to chcielibyśmy odbudować w przyszłości.

Możemy zrozumieć istotę tematu jednak chcemy działać w tej materii wspólnie, ponad politycznymi podziałami i tak by ta idea pomogła rozwinąć Mielec poza jego granicami. To AM zainicjował ściągnięcie do Mielca latającej Iskry, a w naszych obiektach i zapleczu wyremontowany został drugi egzemplarz. Każde zaangażowanie w sprawę “żywego muzeum” chwalimy. Jednak nie chcemy by ten temat był rozgrywka polityczną, bo już raz polityka przekreśliła realne możliwości jego finansowania."

Poniżej również kilka linków do artykułów o już zainicjowanych realnych działaniach:

Podkarpackie Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa

Marszałek za utworzeniem muzeum lotnictwa. Biblioteka bez wsparcia

Mielecki Aeroklub chce budowy Muzeum Lotnictwa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony