Przejdź do treści
Źródło artykułu

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pelagii Majewskiej

12 października 2012 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy na ścianie budynku przy ul. Staszica 2 w Lublinie upamiętniającej Pelagię Majewską. Tam właśnie mieszkała ta "Szybowniczka Świata", jak o niej pisze się i mówi dzisiaj - zdobywczyni 21 szybowcowych rekordów Polski, w tym 17 rekordów świata. 

Była związana rodzinnie i emocjonalnie z Lublinem. Oto jej słowa wypowiedziane podczas jednej audycji radia Lublin:
Serce moje tu, w Lublinie zostało, choć z Lublina wyjechałam w 1953 roku. Tutaj chodziłam do szkoły średniej i tu zaczęłam latać. I po wyjściu za mąż za kolegę klubowego, musiałam z Lublina wyjechać. Ale często tu przyjeżdżałam... Ja Ciągle czuję się Lublinianką, ciągle, mimo że po opuszczeniu Lublina byłam w Aeroklubie Warszawskim, później Łódzkim, później z powrotem w Warszawie....Ale najlepiej mi było w Lublinie. Teraz jak przyjadę i jestem na lotnisku, nawet jak nie latam i posiedzę sobie w Radawcu, i popatrzę w niebo i na ziemię, to jest mi naprawdę bardzo dobrze. Po prostu wchodzi we mnie jakaś energia i bardzo duża radość życia....

Pelagia Majewska zginęła w wypadku samolotu Dromader po starcie z lotniska w Lizbonie 12 lipca 1988 roku. Jest pochowana na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Tablica powstała z inicjatywy Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Lubelskiego, w którym pamięć o Peli jest szczególnie żywa.

Na uroczystość odsłonięcia tablicy przybyło wielu sympatyków lotnictwa i osób, które Pelę znały osobiście. Tablicę odsłonił jej syn Sławomir. Był też także całym sercem oddany awiacji franciszkanin o. Dominik Orczykowski z Krakowa, o którym mówimy że jest kapelanem lotnictwa i "pośredniczy między ziemią i Niebem" w naszym środowisku. O. Dominik znał Pelę przez wiele lat. On też poświecił tablicę.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkół po lotniczym patronatem.

Władysław Bubień

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony