Wizyta studyjna dziennikarzy zagranicznych pism lotniczych na Mazurach zakończona

Aeroklub Krainy Jezior

Już w środę 25 maja w godzinach wieczornych przybyli do Kętrzyna zaproszeni dziennikarze magazynów lotniczych z Europy. Wspólna kolacja, omówienie programu wizyty i miłe akcenty towarzyskie nadały wieczorowi specyficzną - przyjacielską atmosferę. Dni oficjalnej wizyty t.j. czwartek, piątek i sobota, goście Mazur oraz organizatorzy spędzili wyjątkowo aktywnie, realizując program bardzo napięty bo chcieliśmy pokazać jak najwięcej. Przez cały pobyt dziennikarzy pogoda była "lotna" a słońce łaskawe więc program pobytu był realizowany bez żadnych zmian.

W czasie obecności dziennikarzy na Mazurach latając 4-ma samolotami odwiedziliśmy lądowiska Babięta, Mazury Residence k/Giżycka, Kikity, Gryzliny oraz lotniska w Elblągu, Olsztyn Dajtki, Szymany a miejscem wypadowym każdego dnia było lotnisko Kętrzyn Wilamowo.

Odwiedzając lotniska i lądowiska zrealizowaliśmy zamiar pokazania możliwości - potencjał istniejącej infrastruktury lotniczej Warmii i Mazur. W ekspresowym tempie zaprezentowaliśmy również część najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Co się na to złożyło?

W czwartek (26.05.) po wylądowaniu w Babiętach pływaliśmy kajakami przepiękną rzeką Krutynią, następnie zwiedzenie Klasztorku żeńskiego Starowierów w Wojnowie, interesujące spotkanie w Salonie Marion Donhoff w Gałkowie, rejs statkiem - Łabędzim Szlakiem i Węgorapą do Węgorzewa w którym zwiedzono Muzeum Kultury Ludowej.

Pierwszy dzień atrakcji turystycznych został zakończony zwiedzaniem XIII w. Zamku w Rynie oraz wspaniałą biesiadą rycerską - w strojach z odpowiedniej epoki.

Drugi dzień pobytu został przeznaczony na poznanie pochylni Kanału Elbląskiego, Starego Miasta w Elblągu, prezentacji dorobku i możliwości Aeroklubu Elbląskiego oraz nowego dla lotniczej turystyki miejsca jakim się znakomicie zapowiadają Kikity.

Sobota (27.05.) została przeznaczona na zwiedzanie "Wilczego Szańca", poznanie dorobku i oferty Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, możliwości turystycznych okolic Gryżlin, zamierzeń portu lotniczego "Mazury" w Szymanach oraz kolejnej części Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich z miłym akcentem konsumpcyjnym w "Czarnym Łabedziu". Wieczór poświęcono na podsumowanie i pożegnalną - w uroczystej oprawie - kolację w "Majątku Wajsznory".

Niedzielny poranek (po śniadaniu) został poświęcony na wypracowanie wniosków ważnych dla dalszej popularyzacji (w międzynarodowym środowisku pilotów) Warmii i Mazury i istniejącej infrastruktury lotniczej. Z tego końcowego spotkania wynikała jednoznaczna, bardzo pozytywna przez naszych dziennikarskich gości ocena zrealizowanej prezentacji regionu. W podsumowaniu wrażeń uczestników wizyty studyjnej, z przyjemnością wysłuchaliśmy słów uznania dla dotychczas nieznanego szerzej w Europie potencjału infrastruktury lotniczej. Swoimi ocenami utwierdzili nas że wizyta przedstawicieli najważniejszych mediów lotniczych była potrzebna która z całą pewnością zaprocentuje upowszechnieniem akcji "Mazury Cud Natury" oraz oferty gospodarzy lotnisk i lądowisk Warmii i Mazur.

Wizytę mamy już "za sobą"! Oceniam ją wyjątkowo pozytywnie i z wielką nadzieją na przyszłość współpracy oraz jej istotne znaczenie dla rozwoju turystyki lotniczej na Warmię i Mazury. Zaproszenie dziennikarzy z Europy, to był bardzo dobry i niezwykle owocny pomysł! Z tej okazji należą się słowa uznania oraz podziękowania dla Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mzurskiego za akceptacje pomysłu lotniczo-dziennikarskiej inicjatywy.

Wizyta studyjna pt. "Latające Mazury" zrealizowano w ramach projektu "Kampania promocji turystycznej Warmii i Mazur" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Podziękowania za pomoc w zrealizowaniu wizyty należą się również Aeroklubowi Elbląskiemu, Aeroklubowi Warmińsko-Mazurskiemu a szczególnie Andrzejowi Wachowi (Mazury Residence), Michałowi Cedrońskiemu, Zygmuntowi Kuczyńskiemu (obaj reprezentujący Kikity), Marcinowi Stanowi (lądowiska w Babiętach i Mrągowie), Dariuszowi Mocko oraz ekipie Aeroklubu Krainy Jezior i Consor & Brokers Sp. z o.o.

Dla zilustrowania obecności dziennikarzy zagranicznych zamieszczamy poniżej obecnie tylko 6 zdjęć jako zapowiedż większej galerii dokumentującej przebieg wizyty.

Stanisław Tołwiński

Zdjęcia z wizyty można obejrzeć na stronie Lotniska Kętrzyn Wilamowo
 

Źródło: Aeroklub Krainy Jezior
comments powered by Disqus

Komentarze

Pachnie to jakims wyciaganiem unijnych pieniedzy. Czy polscy reporterzy byli poinformowani/zaproszeni?

Dlaczego mówisz o wyciąganiu? Jeżeli na taki cel byłyby pieniądze w Unii to dlaczego z nich nie korzystać. Mają rację jak jest okazja to trzeba takie środki wykorzystać. Napisz sam projekt Unijny i "wyciągnij " kasę - zobaczysz czy to takie łatwe. Lepiej niech nasi skorzystają z takich funduszy niż obcy (np. Rumunia).

A z jakich krajów i jakie czasopisma reprezentowali owi dziennikarze.