Przejdź do treści
Jacek Marszałek na lotnisku w Gliwicach, fot. Aeroklub Gliwicki
Źródło artykułu

Zawody na celność lądowania im. Jacka Marszałka

Zarząd Aeroklubu Gliwickiego podjął decyzję o nadaniu tegorocznym i każdych kolejnych zawodom na celność lądowania imienia Jacka Marszałka, pilota, instruktora Aeroklubu Gliwickiego. Jacek Marszalek swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w wieku 16 lat od szybowców. Był członkiem m.in. Szybowcowej Kadry Juniorów, a w późniejszych latach uczestniczył w licznych zawodach krajowych i międzynarodowych, w których niejednokrotnie wygrywał zajmując I i II miejsce.

W roku 1987 zdobył Diamenty za przelot po trasie o długości 500,339 km. Był etatowym pracownikiem Aeroklubu Gliwickiego, a w późniejszych czasach również instruktorem społecznym. Ale przede wszystkim był kapitanem w liniach lotniczych Eurolot S.A. i niezwykle doświadczonym pilotem oblatywaczem. Zapewne wielu z Was kojarzy takie szybowce jak SZD-56 Diana-1, MDM-1 Fox, SZD-54 Perkoz, SZD-55 Promyk, Swift oraz SZD-59 Acro – to szybowce, na których powstanie i rozwój miał wpływ, wykonując m.in. obloty.

Niemal wszyscy uwielbiamy i podziwia szybowiec SZD-51 Junior i wspaniale byłoby, gdybyście wsiadając do niego pamiętali, że także do niego dołożył swoją cegiełkę nasz Jacek. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć Jacka. Zostały one w szczegółach opisane tutaj – zachęcamy do zapoznania się (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony