Przelot nad Zatoką Gdańską

Przelot nad Zatoką Gdańską

21 i 22 lipca Aeroklub Gdański świętował swoje 83 urodziny . W związku z tym, w sobotę  na lotnisko w Pruszczu Gdańskim zaproszono wszystkich zainteresowanych lotnictwem na Dzień Otwarty, a w niedzielę odbył się przelot szykiem nad Zatoką Gdańską.

21 lipca na aeroklubowym lotnisku cała masa atrakcji czekała na gości już od godz. 10. Wystawa statyczna składająca się z szybowców, samolotów, motolotni a nawet wielkiego śmigłowca bojowego MI-24, który z dumą prezentowali nasi wojskowi “sąsiedzi” – 49 Pułk Śmigłowców Bojowych.

Co odważniejsi skakali w tandemach lub odbywali loty zapoznawcze z naszymi doświadczonymi instruktorami. Dużą popularnością cieszył się aeroklubowy żółty “Antek”. Mimo że jest już dość leciwy, nie odbiera mu to wdzięku. Służy już długie lata w aeroklubie, który jest jego pierwszym właścicielem. Co więcej od zawsze nosi charakterystyczne, żółto-czarne malowanie.

W niedzielę Aeroklub postanowił zaprezentować  się mieszańcom Trójmiasta i okolic poza terenem lotniska. O godz. 14 dziewięć samolotów – Cessny i Morane – wystartowało, ustawiło się w szyk i ruszyło w stronę miasta Hel, a następnie linią brzegową przez Władysławowo, Puck, Gdynię, Sopot i Gdańsk do Pruszcza. W tym samym czasie nad plażą w Brzeźnie krążyły motolotnie oraz wiatrakowiec. O godz. 14:30 żółty AN-2 dokonywał zrzutu skoczków spadochronowych w okolicy gdańskiego molo. Plażowicze mogli również dostrzec samolot ciągnący baner z napisem “Aeroklub Gdański”.

Wszystkim osobom, które wzięły udział w Dniu Otwartym, serdecznie dziękujemy za odwiedziny i liczymy że nie będą ostatnie. Członkom aeroklubu, którzy nie mogli bawić się z nami w atmosferze urodzin Aeroklubu, życzymy 100 lat (w powietrzu).
Aeroklub Gdański

Źródło: Aeroklub Gdański
comments powered by Disqus