Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zwiastuny wiosny na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego. Czas na zawody balonowe

Jeśli pojawiają się nad rudnickim lotniskiem, to znak że przyszła wiosna. Szpaki, bociany, skowronki? Nie. Balony! W niedzielę kolorowe modele, przygotowywane głównie przez młodzież, wzbiją się w powietrze. I znów należy spodziewać się wysokich i długich lotów. Dobrej zabawy także.

Balony biorące udział w zawodach wykonane są z gładkiej bibuły. To konstrukcje pokaźne, największe mają 2 metry średnicy i tyle samo wysokości. Użyty materiał, poza warstwą estetyczną, ma jeszcze jedną zaletę – jest ekologiczny. Niektóre modele potrafią odlecieć na odległość kilku, kilkunastu kilometrów i wylądować w lesie, na polu czy łące. I tam kończą swój żywot. Po kilku dniach smagana wiatrem i deszczem bibuła rozpływa się nie pozostawiając nawet śladu po dawnej świetności balonu.

Do napełniania modeli podczas zawodów służy niezbyt skomplikowane urządzenie – palnik gazowy ze specjalną przystawką. Może specjalną to za dużo powiedziane, bo to zwykła rura, na która nakłada się balon. – Obsługa zawodów napełnia model gorącym powietrzem, a zawodnik decyduje, kiedy go wypuścić – tłumaczy Mariusz Wrona z modelarni Aeroklubu Częstochowskiego. – Potem dokładnie mierzymy czas lotu i – jak nietrudno się domyślić – wygrywa ten, który najdłużej utrzyma się w powietrzu – dodaje modelarz. Każdy zawodnik ma prawo do wykonania dwóch lotów. Do końcowej klasyfikacji zaliczany jest ten lepszy.

Mariusz Wrona przekonuje, że takie balony są stosunkowo łatwe do przygotowania. Wcale nie trzeba ich budować w modelarniach. Wystarczy odrobina cierpliwości, trochę czasu (od 2 do 4 godzin) i miejsca w domu lub garażu. Materiałów do przygotowania modelu należy szukać w zestawie do szkolnych zajęć technicznych – bibuła i klej roślinny. I tyle.

Zawody rozpoczną się w niedzielę 20 marca o godzinie 10.00. Miejsce – lotnisko Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach. Organizatorzy przekonują, że to atrakcja nie tylko dla biorących udział w rywalizacji. Konkurencja puszczania balonów jest niezwykle widowiskowa i emocjonująca również dla obserwatorów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony