Przejdź do treści
Uczniowie TZN-u podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod nową drogę startową na lotnisku w Pyrzowicach
Źródło artykułu

Pyrzowice: Kielnia spadła im dosłownie z nieba

Dwóch uczniów klasy lotniczej częstochowskich Technicznych Zakładów Naukowych dokonało wmurowania aktu erekcyjnego pod nową drogę startową na lotnisku w Pyrzowicach. Mają tam praktyki zawodowe od trzech lat. Kielnia spadła im… prosto z nieba. Dostarczył ją skoczek spadochronowy, zrzucony z samolotu Aeroklubu Częstochowskiego. – Cieszę się, że dzięki przychylności władz dobrze układa się współpraca między Technicznymi Zakładami Naukowymi w Częstochowie a lotniskiem Pyrzowice – jednym z najprężniej rozwijających się portów lotniczych w Polsce – komentuje Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.

Techniczne Zakłady Naukowe kształcą młodzież w kierunku lotniczym już od czterech lat. 

– W roku 2009 w porozumieniu z Aeroklubem Częstochowskim powstał pomysł, by utworzyć klasę o kierunkach: mechaników lotniczych i awioników czyli elektroników lotniczych – mówi Jolanta Sacharczuk, dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie. – W naszej szkole były kierunki: technik mechanik i technik elektroniki i w oparciu o nie utworzyliśmy w roku szkolnym 2009/2010 jedną klasę dwuzawodową, do której przyszli pasjonaci lotnictwa. Pół klasy realizuje jeden kierunek, a następne pół drugi. W tym roku pierwszy rocznik o profilu lotniczym zdaje maturę. Lotnictwo cywilne bardzo mocno rozwija się. Te zawody będą potrzebne w przyszłości.

Młodzież z TZN-u poznaje lotniska „od kuchni” podczas wycieczek oraz praktyk zawodowych.  Już od trzech lat uczniowie mają takie miesięczne praktyki na lotniskach: Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego oraz Pyrzowice. A do tego raz w tygodniu zajęcia praktyczne na tych lotniskach. Skorzystało już z nich 120 uczniów. Tę znakomitą współpracę śląskiego portu lotniczego z TZN-em docenili szefowie Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem w  Pyrzowicach i powierzyli zadanie wmurowania aktu erekcyjnego pod nową drogę startową dwóm uczniom Technicznych Zakładów Naukowych.
– To uhonorowanie współpracy między lotniskiem Pyrzowice a szkołą – podkreśla Włodzimierz Skalik.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu, samorządu województwa śląskiego, władz miejskich, posłowie. Kielnię, która była potrzebna do wmurowania aktu, dostarczył Arturowi Tomasikowi, prezesowi Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, skoczek spadochronowy. Wylądował na lotnisku zrzucony z samolotu Aeroklubu Częstochowskiego.

– Prezes GTL wręczył kielnię dwóm uczniom naszej szkoły: Adrianowi Marchewce i Krzysztofowi Górskiemu, którzy uczą się w klasie trzeciej o specjalności: technik awionik – relacjonuje Zbigniew Hanz, kierownik szkolenia praktycznego w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. – Kiedy najważniejsi goście uroczystości podpisali akt erekcyjny, uczniowie zwinęli rulon, zapakowali do puszki, włożyli w otwór i go zamurowali. TZN to jedyna szkoła z województwa śląskiego, która została w taki sposób wyróżniona na tej uroczystości – dodaje nauczyciel.

Lotnisko Pyrzowice rozwija się prężnie od lat. Leży niedaleko Częstochowy i część uczniów klasy lotniczej TZN-u ma nadzieję, że w przyszłości znajdą tu pracę.

– Techniczne Zakłady Naukowe figurują od tego roku w rejestrze szkół lotniczych. Szkoła uzyskała także Raport Uznania Wiedzy wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. A to pozwoli uczniom TZN-u na uznanie ich wiedzy zdobytej w szkole do uzyskania licencji lotniczej – dodaje dyrektor Jolanta Sacharczuk. 

Wioletta Gradek-Konieczna

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony