Przejdź do treści
Źródło artykułu

Odbędą praktyki lotnicze w Pyrzowicach

Uczniowie Technicznych Zakładów Naukowych z Częstochowy będą mieli praktykę na lotnisku Pyrzowice. Tak ustalili na spotkaniu Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów Polskiego i Częstochowskiego, Jolanta Sacharczuk, dyrektor TZN-u oraz Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Techniczne Zakłady Naukowe od półtora roku kształcą młodzież w kierunku lotniczym.
– W roku 2009 w porozumieniu z Aeroklubem Częstochowskim powstał pomysł, by utworzyć klasę o kierunkach: mechaników lotniczych, awioników czyli elektroników lotniczych – mówi Jolanta Sacharczuk, dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie. – W naszej szkole były kierunki: technik mechanik i technik elektroniki i w oparciu o nie utworzyliśmy w roku szkolnym 2009/2010 jedną klasę dwuzawodową, do której przyszli pasjonaci lotnictwa. Pół klasy realizuje jeden kierunek, a następne pół drugi. Od 2012 roku planujemy utworzenie po jednej klasie w tych dwóch kierunkach. Lotnictwo cywilne bardzo mocno rozwija się. Te zawody będą potrzebne w przyszłości.

Młodzież z TZN-u w grudniu br. pojechała na lotnisko Pyrzowice. To była już druga wyprawa z tej szkoły. W ubiegłym roku uczniowie byli na wycieczce na lotnisku Okęcie, gdzie zwiedzali bazę techniczną Polskich Linii Lotniczych, w której wykonuje się prace serwisowe samolotów PLL. Tym razem w Pyrzowicach młodzież z TZN miała okazję zobaczyć funkcjonowanie lotniska „od kuchni”, w trudnych warunkach zimowych. 

– Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specjalnym systemem służącym do obsługi lotniska, poznać procedury, jakie obowiązują na lotnisku, sposób poruszania się, funkcje różnych służb – mówi Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. – Pyrzowice to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się lotnisk w Polsce, mające bardzo duże perspektywy. Ma szansę zająć pierwsze miejsce w Polsce pod względem rozwoju lotnisk. Jest usytuowane centralnie w Europie Środkowo-Wschodniej. W przeciwieństwie do lotnisk, które są położone w pobliżu dużych miast, jest czynne całą dobę. Ze względu na to, że lotnisko Pyrzowice zostało wybrane jako baza firmy Wizz Air, rozwija się tam baza techniczna obsługi samolotów tej firmy, ale jest on pomyślany także pod kątem obsługi serwisowej samolotów innych firm.

Uczniowie  zapoznali się z planami rozwojowymi lotniska, obejrzeli jak modernizowany jest hangar serwisowy, w którym jeszcze przed remontem wykonywano zaawansowane prace np. wymieniano silniki w samolotach pasażerskich. Kiedy młodzież zwiedzała lotnisko, doszło do spotkania, w którym uczestniczyła dyrektor TZN-u Jolanta Sacharczuk, prezes AP Włodzimierz Skalik oraz  Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem w  Pyrzowicach, pełniący również funkcję wiceprezesa Związku Regionalnych Portów Lotniczych w Polsce.

– Omówiliśmy możliwości współpracy pomiędzy szkołą TZN a lotniskiem Pyrzowice, zwłaszcza w zakresie kształcenia zawodowego mechaników i awioników – relacjonuje Włodzimierz Skalik.  – Począwszy od września przyszłego roku obecne dwie klasy, a w przyszłości trzecia, będą musiały odbyć praktyki zawodowe.  Ustaliliśmy na spotkaniu, że będzie to możliwe na lotnisku Pyrzowice. Na początku przyszłego roku zostanie podpisane stosowne  porozumienie, które będzie szczegółowo regulowało zasady tej współpracy i sposób odbycia praktyk.

Gdy powstanie autostrada, dojazd na lotnisko Pyrzowice potrwa pewnie nie dłużej niż pół godziny.
– A, że to lotnisko ma w planach bardzo szybki, dynamiczny rozwój, który jest związany z potrzebą zatrudnienia fachowców w przyszłości,  być może będzie to w przyszłości miejsce pracy uczniów z TZN-u – podsumowuje Włodzimierz Skalik. 
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony