Modelarze szykują się do widowiskowych lotów – Memoriał Szajewskiego i Ostrowskiego

Model samolotu (fot. aeroklub-czestochowa.org.pl)

Czerwiec w Aeroklubie Częstochowskim to czas modelarzy. W niedzielę 12 czerwca w szranki staną młodzicy i juniorzy z modelami szybowców. W następny weekend, 18-19 czerwca odbędzie się kolejny Memoriał Szajewskiego i Ostrowskiego zaliczany do Pucharu Polski Modeli Latających.

Ta jedna z najstarszych cyklicznych imprez Aeroklubu Częstochowskiego każdego roku na lotnisku w Rudnikach gromadzi czołówkę polskich modelarzy. W tym roku będą rywalizować w klasach: F4B/P (makiety samolotów, latające na uwięzi), F4C (makiety samolotów, sterowane za pomocą fal radiowych), F4G (makiety samolotów, o masie startowej do 25 kg, tzw. klasa „Gigant”) i F4H (półmakiety samolotów, tzw. klasa „Stand-off”).

Modele będą oceniane na podstawie dokumentacji oryginału, przygotowanej przez zawodnika, w tym fotografii prawdziwego samolotu, rysunku samolotu w trzech rzutach a nawet próbek lakierów. Sędziowie sprawdzą wierność odwzorowania w skali i jakości wykonania. Podczas lotów natomiast ocenią realizm wykonywanych manewrów, efekty specjalne takie jak np. zrzut bomb czy skoczków spadochronowych oraz jakość pilotażu. Piloci będą musieli tak poprowadzić makiety, aby do złudzenia przypominały lot prawdziwego samolotu.

O memoriale mówi się, że to impreza upamiętniająca ucznia i jego mentora. Zdzisław Szajewski był zafascynowany lotnictwem, ale z grona pilotów wykluczył go stan zdrowia. Zajął się więc modelarstwem. Od 1952 r., aż do śmierci w 1976 r. był kierownikiem Zarządu Głównego Ligi Lotniczej, a następnie Aeroklubu RP i PRL. Reprezentował polskie modelarstwo w Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).

Jerzy Ostrowski był pilotem oraz jednym z najbardziej utytułowanych modelarzy w historii Aeroklubu Częstochowskiego. To wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata. W latach 80-tych zbudował amatorski, w pełni oblatany samolot. Tę konstrukcję można podziwiać podczas aeroklubowych imprez, a samolot na co dzień stoi w jednym z lotniskowych hangarów. Zmarł nagle w 1985 r.

W załączniku poniżej formularz zgłoszeniowy do tegorocznych zawodów.
Formularz zgłoszeniowy

Więcej informacji w Piśmie organizacyjnym

Lotnisko w Rudnikach w dniach zawodów:

W związku z rozgrywanymi zawodami modelarskimi na lotnisku Rudniki (EPRU) w dniu 18.06.2016 r. w godzinach od 11:00 LOC do 19:30 LOC nastąpią utrudnienia w ruchu powietrznym i naziemnym.

Natomiast w dniu 19.06.2016 r. na lądowisku w Rudnikach EPRU będzie wyłączony z użytkowania pas o nawierzchni sztucznej (beton) (DS 1). Wszelki ruch powietrzny będzie skierowany na pas o nawierzchni naturalnej (trawa) (DS 2).

Aeroklub Częstochowski prosi wszystkie załogi planujące operacje lotnicze w Rudnikach o szczególną uwagę.

Bliższe informacje będą udzielane w tych dniach na częstotliwości radiowej 122,8 ,,Rudniki Radio” i pod telefonami: 693 724 424 i 783 995 277.

Lotnisko EPRU

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus