Młodzi Modelarze na start w Aeroklubie Częstochowskim

Młodzi Modelarze na start w Aeroklubie Częstochowskim (fot. aeroklub-czestochowa.org.pl)

Aeroklub Częstochowski zaprasza dzieci i młodzież (do 16 lat) do udziału w otwartych zawodach modeli latających „Młodzi modelarze na start”, które rozegrane zostaną w klasach: F1A/M,F1H, S6A, P30, i F1N “Out Door”.

Zawody odbędą się 30 maja 2021 r. na terenie lotniska Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach. Do udziału w zawodach nie jest wymagana licencja sportowa.

Klasy F1A/M i F1H to modele szybowca swobodnie latającego, bez napędu, w którym siła nośna wytwarzana jest przez siły aerodynamiczne. Klasy te różni jedynie wielkość makiety. Zawodnik wykonuje pięć lotów, wygrywa ten którego model w tych pięciu lotach, w sumie najdłużej utrzymał się w powietrzu. Każdy zawodnik może zgłosić do udziału w zawodach trzy oznakowane modele.

W klasie S6A startują modele kosmiczne zbudowane tak, aby były zdolne do więcej niż jednego lotu. Taki model musi mieć urządzenie hamujące opadanie na ziemię (spadochron), tak aby konstrukcja modelu nie uległa uszkodzeniom oraz żeby w chwili upadku nie powodowała zagrożenia dla ludzi lub obiektów znajdujących się na ziemi. Makieta w tej klasie może być wykonana z drewna, papieru, gumy, kruchego tworzywa sztucznego lub podobnych materiałów bez użycia części metalowych. W tej klasie do końcowej klasyfikacji bierze się sumę czasów uzyskaną przez zawodnika w trzech lotach.

Najprostszym do złożenia modelem jest rzutek w klasie F1N, który można złożyć z gotowych części, bardzo często skleja się go tuż przed zawodami. Taki model rzuca się do góry, jak najwyżej, następnie taki rzutek opada w dół, ważna jest technika rzutu, bo wbrew pozorom model może bardzo szybko spaść na podłoże.

Program zawodów:
9:00-9:45 – rejestracja zawodników
9:45 – otwarcie zawodów
10:00-13:30 – kolejki lotów
14:00 – zakończenie zawodów
W zależności od warunków pogodowych i ilości zawodników program zawodów może ulec zmianie.

Gorąco zapraszamy na lotnisko Aeroklubu Częstochowskiego 30.05.2021r., o godzinie 9:00 na zawody "Młodzi modelarze na start".

Więcej informacji na stronie www.aeroklub-czestochowa.org.pl

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus