Mamy medal w Akrobacji Szybowcowej

Mamy medal w Akrobacji Szybowcowej

W Toruniu zakończyły się XIX Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej. W klasie Advanced drugie miejsce zajął reprezentant Aeroklubu Częstochowskiego Sławomir Talowski. W pierwszej ósemce znaleźli się jeszcze pozostali nasi reprezentanci Łukasz Witkowski i Jacek Bogatka, dzięki czemu znaleźli się w kadrze Polski  na Mistrzostwa Świata, które pod koniec lipca odbędą się również w Toruniu. Niestety nie udało się rozegrać Mistrzostw Polski w klasie Unlimited.

W tym roku w Mistrzostwach wystartowała rekordowa liczba uczestników 26, w tym zawodnicy z Japonii, USA i Rosji, którzy postanowili potrenować przed Mistrzostwami Świata. 17 pilotów rywalizowało w klasie advanced, 9 w klasie unlimited. Na początku pogoda trochę pokrzyżowała plany startowe. Wiał zbyt mocny wiatr i zawodnicy pierwszy dzień mistrzostw spędzili na ziemi, potem aura była już łaskawsza. Program obowiązkowy w klasie adnanced wygrał Michał Andrzejewski, z Aeroklubu Warszawskiego, drugie miejsce zajęła Katarzyna Żmudzińska z Aeroklubu Poznańskiego, a trzeci był Sławomir Talowski. Sławkowi o wiele lepiej poszło w konkurencji programu dowolnego, którą wygrał drugi był Michał Andrzejewski, a trzeci Michał Klimaszewski z Grudziądza. Talowski miał jeszcze szansę na zwycięstwo, ale musiałby zakończyć konkurencję nieznaną przed Andrzejewski, musiał także uważać na Katarzynę Żmudzińską. Udało się plan zrealizować tylko połowicznie, Talowski konkurencję nieznana zakończył na drugim miejsce przegrywając z Andrzejewskim, Żmudzińska była szósta i ta trójka znalazła się na podium. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Michał Andrzejewski, który w Akrobacji wyszkolił się w Częstochowskiej Szkole Akrobacji, srebro zdobył Sławomir Talowski, a brąz Katarzyna Żmudzińska. Bardzo dobrze wypadli dwaj pozostali zawodnicy Aeroklubu Częstochowskiego Łukasz Witkowski i Jacek Bogatko. Łukasz, zajął siódme miejsce, a Jacek ósme. Łukasz co prawda debiutował w Mistrzostwach przed rokiem, ale wtedy nie udało się rozegrać zawodów, także to jego pierwsze ukończone Mistrzostwa Polski.

- W zeszłym roku w konkurencjach, które udało się rozegrać wypadłem trochę lepiej, ale w tym roku przesiadłem się na inny szybowiec Acro Jantara i potrzebuję czasu aby się do niego przyzwyczaić. Przed zawodami zrobiłem na nim tylko 15 stref, dlatego z każdym lotem powinno być coraz lepiej. Cieszę się, że udało mi się zakwalifikować do kadry na Mistrzostwa Świata - podsumował swój występ Łukasz Witkowski.

W kadrze znalazł się także Jacek Bogatko, wygląda na to, że powstanie w Aeroklubie Częstochowskim ośrodka szkolenia akrobacji szybowcowej zaczyna przynosić efekty.

Niestety nie udało się rozegrać Mistrzostw Polski w klasie Unlimited. Rozegran tylko dwie konkurencje, a minimum to trzy. Program obowiązkowy wygrał Jerzy Makula, drugi był Japończyk Tomonari Kaji, a trzeci Rosjanin Vladimir Ilinskiy. W programie dowolnym triumfował Maciej Pospieszyński, drugi był ponownie Japończyk Kaji, a trzeci kolejny  Rosjanin Georgy Kaminskiy. Biorąc pod uwagę zbliżające się Mistrzostwa Świata, to dobry występ Polaków w klasie Unlimited może cieszyć, bowiem Rosjanie to utytułowani zawodnicy.

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus