Dla tych, którzy chcą latać na plecach

Aeroklub Częstochowski

Na kurs przygotowawczy do szkolenia w akrobacji podstawowej z wybranymi elementami akrobacji wyższej zaprasza Aeroklub Częstochowski na lotnisko Rudniki w najbliższy weekend 23-24 czerwca br. Zajęcia poprowadzi instruktor akrobacji szybowcowej Sławomir Talowski.

– Kurs obejmuje przypomnienie mechaniki lotu w zakresie autorotacji , omówienie krzywej wyrwania, a także sytuacji niebezpiecznych mogących zaistnieć podczas wykonywania akrobacji – informuje Sławomir Talowski. – Na zajęciach będzie także zapoznanie z katalogiem figur oraz omówienie zasad wykonywania akrobacji w strefie. Przedstawię także zasady oceny figur przez sędziów oraz zasady wykonywania poszczególnych figur akrobacji podstawowej: korkociągu, pętli, przewrotu, wywrotu szybkiego. Omówię również zasady układania wiązanki figur oraz zasady wykonywania elementów akrobacji wyższej: lotu plecowego, wiraży na plecach, korkociągu plecowego.

Chętni na kurs przygotowawczy do szkolenia w akrobacji szybowcowej są proszeni o kontakt mailowy z Jackiem Bogatko, dyrektorem Aeroklubu Częstochowskiego: dyrektor@aeroklub.czest.pl lub pilotem Sławomirem Talowskim: talowski@op.pl

To pierwszy taki kurs organizowany przez Aeroklub Częstochowski, który chce być ośrodkiem akrobacji szybowcowej. ACz posiada w użytkowaniu jednomiejscowy szybowiec wyczynowy Swift, na którym trenują piloci akrobacyjni przygotowujący się do mistrzostw Polski. Na lotnisku Rudniki jest już dwumiejscowy szybowiec Fox, który już w najbliższych dniach wzbije się w przestworza i będzie służył do szkolenia akrobacyjnego.

Aeroklub Częstochowski zaprasza nie tylko tych pilotów, którzy myślą o wyczynowym uprawianiu akrobacji szybowcowej, ale także początkujących pilotów, którzy zdobywają pierwsze umiejętności.

– Kurs przygotowawczy do akrobacji szybowcowej to także propozycja dla tych, którzy chcą latać bezpiecznie i szlifować swój pilotaż – uważa Michał Braszczyński, pilot szybowcowy z Aeroklubu Częstochowskiego. – Takie szkolenie przyda się w sytuacjach awaryjnych w codziennym lataniu.

Jest o tym także przekonany Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego, który podkreśla, że powstający ośrodek szkolenia akrobacji szybowcowej na lotnisku Rudniki nie tylko przyczyni się do rozwoju tej dyscypliny lotniczej, ale nowe możliwości treningu pod kątem bezpieczeństwa latania.

– Doświadczenia ostatnich lat, a zwłaszcza ostatniego roku w polskim lotnictwie podpowiadają, że spada umiejętność pilotażu w sytuacji korkociągu niezamierzonego na małej wysokości – mówi Włodzimierz Skalik. – To bardzo wyraźny sygnał. Szkolenia w akrobacji szybowcowej i samolotowej uczą nowych elementów, poprawiają bezpieczeństwo poprzez podnoszenie umiejętności pilotażowych. To element, na który w całym polskim lotnictwie trzeba zwrócić uwagę, bo wiele z tych tragicznych zdarzeń ma związek z niewłaściwym pilotażem, a zwłaszcza z wejściem w niezamierzony korkociąg na małej wysokości – podkreśla prezes Zarządu Aeroklubu Częstochowskiego. (wik)

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus