Częstochowa ma piękne tradycje modelarskie

Aeroklub Częstochowski

Wystawę „Osiągnięcia polskiego modelarstwa lotniczego” można już oglądać w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego. W miniony wtorek 27 lipca ekspozycję otworzył Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego. Wystawa towarzyszy 21. Mistrzostwom Świata Modeli Redukcyjno-Latających Samolotów w konkurencji F4B i F4C, które zaczynają się w najbliższy piątek na lotnisku w Rudnikach koło Częstochowy.

W Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego przy Alei NMP 47 wyeksponowano dorobek Jerzego Ostrowskiego, wielokrotnego mistrza świata w modelarstwie lotniczym, 15-krotnego mistrza Polski. Na wystawie zgromadzono modele, które wykonał Mistrz (jak go nazywano), puchary i medale, które otrzymywał za zwycięstwa w mistrzostwach Polski, Europy i świata, archiwalne fotografie. Najlepsze eksponaty na stałe są prezentowane w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Przygotowaniem eksponatów na wystawę zajęli się Roman Mucha i Andrzej Tajchman oraz inni członkowie Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

– Jesteśmy w trakcie bardzo dużej aktywności Aeroklubu Częstochowskiego, który w tym roku realizuje ambitny program – powiedział podczas otwarcia wystawy Włodzimierz Skalik. – Pamiętam podczas jednego ze spotkań w aeroklubie Romek Mucha mówił: „Zorganizujmy wystawę poświęconą modelarstwu z wyeksponowaniem osiągnięć Jerzego Ostrowskiego”. Pomyślałem, jak temu podołać, przecież Aeroklub Częstochowski organizuje mistrzostwa świata w modelarstwie lotniczym. Teraz muszę mu podziękować i Częstochowskiemu Klubowi Seniorów Lotnictwa, który podjął to wyzwanie przygotowania wystawy – stwierdził.

Prezes Aeroklubu Polskiego podkreślił, że jest niezwykle dumny, że jego życie jest związane ze środowiskiem lotników.

– Wyróżnia to środowisko to, że podejmujemy się ambitnych działań, zdobywamy medale, szkolimy na coraz wyższe kwalifikacje. Obok tego funkcjonuje systemowe rozwiązanie klubów seniora, które pielęgnują lotnicze tradycje. Symbolem tego jest ta wystawa – powiedział Włodzimierz Skalik. – Kilka kilometrów stąd na lotnisku w Rudnikach szykujemy się do potężnej imprezy, gdzie zawodnicy z czterech kontynentów zmierzą się o kolejne tytuły. A obok mistrzostw jest ta wystawa, która pokazuje korzenie polskiego modelarstwa, to co poprzedziło sukcesy obecnych mistrzów. Zorganizowane po raz pierwszy w Polsce mistrzostwa świata w modelarstwie lotniczym odbyły się w Częstochowie, 30 lat temu. Wtedy podjęliśmy się wysiłku zorganizowania zawodów w czterech klasach. Spróbujemy i teraz stanąć na najwyższym poziomie jako organizator – dodał prezes AP.

Zacytował słowa Jerzego Ostrowskiego „… modelarstwo lotnicze jest dyscypliną sportu, która wychowuje młodzież. Wiadomości zdobyte w klubach modelarskich są przydatne w każdym zawodzie i w codziennym życiu”.

– Jak mało kto on wiedział, ile przydały mu się w życiu umiejętności zdobyte w modelarstwie – podkreślił Włodzimierz Skalik. – Te słowa Jerzego Ostrowskiego warto zadedykować tym, którzy decydują o kształceniu, aby zachęcili młode pokolenie do zajęcia się modelarstwem.

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz rodzina nieżyjącego już Jerzego Ostrowskiego, która także udostępniła pamiątki po wybitnym modelarzu.

Andrzej Tajchman podziękował seniorom lotnikom za pomoc i współpracę przy organizowaniu wystawy.

– Wszystko zostało przygotowane wysiłkiem społecznym, za co wam dziękuję – powiedział.

Ekspozycja będzie czynna do września tego roku. Organizatorzy zachęcają do jej zwiedzenia szkoły, aby młodzież mogła zetknąć się z tradycją polskiego modelarstwa lotniczego i z jego osiągnięciami. (wik)

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus