Aeroklub Częstochowski: Przekaż 1 proc. podatku lotnikom!

Aeroklub Częstochowski

Aeroklub Częstochowski prosi swoich członków i sympatyków lotnictwa o przekazanie dla ACz 1 procentu podatku. – To pozwoli wesprzeć naszą działalność szkoleniową i sportową – mówi Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

1 procent podatku mogą darować płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. W tym roku podatnicy mają możliwość przekazania 1 proc. podatku Aeroklubowi Częstochowskiemu. Jest tak dzięki temu, że Aeroklub Polski w ubiegłym roku uzyskał status organizacji pożytku publicznego. To stowarzyszenie widnieje wśród organizacji pożytku publicznego, których wykaz jest zamieszczony na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jak przekazać 1 procent podatku Aeroklubowi Częstochowskiemu? Należy w rocznym zeznaniu podatkowym w rubryce: „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” wpisać nazwę: Aeroklub Polski numer KRS 0000122672. Aby pieniądze trafiły na cel szczegółowy – na konto Aeroklubu Częstochowskiego trzeba w rubryce: ”Informacje uzupełniające” wpisać wybrany cel czyli nazwę aeroklubu regionalnego. Można też wesprzeć działalność sportową konkretnego zawodnika kadry narodowej. Wówczas wpisujemy jego imię i nazwisko. W polskiej kadrze narodowej są trzej członkowie Aeroklubu Częstochowskiego – piloci samolotowi: Janusz Darocha (w minionym sezonie wywalczył mistrzostwo Europy w lataniu rajdowym, zdobył tytuł wicemistrza Polski w lataniu nawigacyjnym i drugie miejsce w Pucharze Polski), Marcin Skalik (brązowy medalista wśród juniorów na mistrzostwach Polski w lataniu nawigacyjnym w ub. roku) oraz pilot szybowcowy Zbigniew Nieradka (zdobywca srebrnego medalu i tytułu wicemistrza Europy w klasie 18-metrowej w 2011 roku, ubiegłoroczny mistrz Polski w klasie 18-metrowej i wicemistrz Polski w klasie otwartej), a także Marian Kaziród, wicemistrz świata modeli latających na uwięzi w kategorii F4B.

– To dla naszego środowiska bardzo duża szansa pod warunkiem, że wszyscy członkowie aeroklubów mocno się w to zaangażują – podkreśla Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. – Wystarczy, że każdy z nas przekaże 1 procent podatku na AP, zachęci do tego rodzinę i znajomych, a może z tych datków zrobić się całkiem spora kwota, która będzie przekazana na działalność szkoleniową i sportową Aeroklubu Polskiego, danego aeroklubu regionalnego, lotniczej kadry narodowej czy konkretnego zawodnika – dodaje.

Szczegółowe informacje przekazania 1 proc. podatku dla lotników znajdują się na stronie internetowej Aeroklubu Polskiego: www.aeroklubpolski.pl/pozytek. To stowarzyszenie zachęca do hojności podatkowej członków aeroklubów regionalnych i sympatyków lotnictwa promując hasło „Pomóż lotnikom rozwinąć skrzydła!”

– Zamiast oddawać ten 1 proc. podatku fiskusowi, możemy pomóc środowisku lotniczemu. Warto o tym pamiętać wypełniając PIT-y. Liczy się każda złotówka – podsumowuje Jacek Bogatko. (wik)

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus