Przejdź do treści
Źródło artykułu

Aeroklub Częstochowski ma nowy Zarząd

Nowe władze Aeroklubu Częstochowskiego wybrali członkowie tego lotniczego stowarzyszenia podczas Walnego Zgromadzenia, które odbyło się w minioną sobotę w Częstochowie. Prezesem Zarządu został ponownie Włodzimierz Skalik.

W Walnym Zgromadzeniu uczestniczyło 59 członków Aeroklubu Częstochowskiego. Zarząd przedstawił im sprawozdanie z działalności sportowej, szkoleniowej i gospodarczej ACz. Omówił także stan finansowy tego stowarzyszenia. Włodzimierz Skalik podkreślił aktywność sportową Aeroklubu Częstochowskiego, który zorganizował w ubiegłym roku wiele imprez lotniczych o zróżnicowanym charakterze. Najwięcej zawodów odbyło się na lotnisku Rudniki przeprowadzonych przez sekcję modelarską. Po raz pierwszy ACz zorganizował w ubiegłym roku mistrzostwa Polski modeli kosmicznych, w których wzięło udział 180 zawodników. Do najważniejszych imprez lotniczych, przeprowadzonych w ubiegłym roku przez ACz należały: szybowcowe mistrzostwa Polski w klasie 18-metrowej, krajowe zawody szybowcowe w klasie klub, Jurajskie Zawody Samolotowe o memoriał Piotra Sikorskiego, ogólnopolskie zawody w akrobacji samolotowej, motoparalotniowa slalomania, I Jurajskie Zawody Mikrolotowe.

Włodzimierz Skalik przedstawiając wyniki sportowe członków Aeroklubu Częstochowskiego zaczął od sekcji samolotowej.
 
– Janusz Darocha – najbardziej utytułowany sportowy pilot samolotowy na świecie zajął wysokie piąte miejsce na rajdowych mistrzostwach świata, udowadniając swój kunszt i wysoką formę. Życzymy Ci, aby ten zapał do rywalizacji i serce do sportowej walki biło jak najdłużej – powiedział Włodzimierz Skalik.
Młody pilot Aeroklubu Częstochowskiego 23-letni Marcin Skalik zadebiutował na mistrzostwach świata w lataniu rajdowym zajmując 16. pozycję na  49 załóg, które brały udział w tych zawodach. Został mistrzem Polski juniorów w lataniu precyzyjnym. Wywalczył trzecią lokatę w mistrzostwach Polski w lataniu rajdowym.
– Zbigniew Nieradka wywalczył w Teksasie tytuł szybowcowego mistrza świata w klasie 18-metrowej. I po tym wielkim sukcesie został liderem światowego rankingu szybowcowego obejmującego klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego globu. Przyczynił się do triumfu polskiej reprezentacji i jej złotego medalu drużynowego, do historycznych dokonań polskiej ekipy szybowcowej – podkreślił Włodzimierz Skalik.

I wymienił kolejne sukcesy pilotów Aeroklubu Częstochowskiego: brązowy medal drużynowy  Sławomira Talowskiego na mistrzostwach świata w akrobacji szybowcowej, zwycięstwo Tadeusza Jacniackiego w Całorocznych Zawodach Szybowcowych o Memoriał im. Ryszarda Bittnera, i jego drugie miejsce w Szybowcowym Pucharze Polski. Do największych osiągnięć ubiegłorocznych pilotów paralotniowych z Aeroklubu Częstochowskiego – jak podkreślił prezes ACz – należy wicemistrzostwo Polski w klasie sport Waltera Wojciechowskiego oraz trzecie miejsce drużynowe Grzegorza Misiaka wraz z grupą 303.

Aeroklub Częstochowski jest prężnym ośrodkiem szkoleniowym, działającym w kilku ośrodkach. Włodzimierz Skalik zwrócił uwagę na rozwijającą się sekcję szybowcową, co – jak ma nadzieję – przełoży się na udział pilotów w zawodach i wzrost poziomu sportowego szybowników.

– W ubiegłym roku rozpoczął w pełni działalność ośrodek akrobacji szybowcowej. To unikalna oferta na rynku szkoleń w Polsce. Jesteśmy jedynym aeroklubem, który oferuje te szkolenia w sposób otwarty – podkreślił Włodzimierz Skalik. – Już grupa osób spoza Aeroklubu Częstochowskiego zdobyła uprawnienia w akrobacji szybowcowej. A było to możliwe dzięki temu, że ACz dysponuje od połowy ubiegłego roku wyczynowym szybowcem Fox do latania akrobacyjnego, który wylatał już ponad 200 stref.

Prezes ACz omówił działalność poszczególnych sekcji lotniczych. Zwrócił uwagę na aktywność samolotu AN-2, który wylatał w ubiegłym roku rekordową liczbę 625 godzin! Wymienił inwestycje ACz w sprzęt lotniczy m.in.: zakup szybowca Fox, nowoczesnej wyciągarki szybowcowej, silnika do AN-2. Podkreślił znakomitą współpracę z samorządami oraz działalność Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, który przypomina historię i kultywuje tradycję lotniczą. Andrzej Bereziński, przedstawił sprawozdanie finansowe Aeroklubu Częstochowskiego.

Członkowie ACz udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi i wybrali władze swojego stowarzyszenia na czteroletnią kadencję. Prezesem Zarządu Aeroklubu Częstochowskiego został Włodzimierz Skalik, na wiceprezesa wybrano Tomasza Osipa. Skarbnikiem jest Marek Olczyk, a sekretarzem Grzegorz Misiak. Członkami zarządu ACz zostali: Jacek Bogatko, Andrzej Bereziński,  Maciej Białek, Krzysztof Bogusz, Janusz Darocha i Dariusz Zatorski. W sądzie koleżeńskim znaleźli się: Paulina Sosnowska, Daniel Sosnowski i Robert Lara (przewodniczący). Komisję rewizyjną tworzą: Mirosław Kula, Piotr Borowik Junior i Wiesław Bąk (przewodniczący). Delegatami Aeroklubu Częstochowskiego na Walne Zgromadzenie delegatów Aeroklubu Polskiego wybrano: Janusza Darochę, Tomasza Osipa i Marcina Pypłacza.


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony