Książka "Szkoła Szybowcowa w Fordonie 1933-1963"

Książka "Szkoła Szybowcowa w Fordonie 1933-1963"

Zazwyczaj dzieje się tak, że pozycje ważne dla szybownictwa opracowywane i wydawane są przez entuzjastów. Gdy do tego entuzjazmu dodamy jeszcze tytaniczną pracę to z połączenia tych cech powstaje namacalny efekt. Z największą radością anonsujemy nowość wydawniczą w postaci długo oczekiwanej pozycji o Szkole Szybowcowej w Fordonie.

26 marca br. będzie miała miejsce premiera książki pt. "Szkoła Szybowcowa w Fordonie 1933-1963" autorstwa Kazimierza Wojciecha Chudzińskiego.

Na przestrzeni tych lat wielu pilotów ukończyło podstawowe szkolenie szybowcowe w tej szkole, zdobyło warunki do srebrnej, złotej, czy diamentowej odznaki szybowcowej. Dalsze szkolenie kontynuowało już później w swoich regionalnych aeroklubach. Polecamy tę książkę wszystkim tym, którzy kiedykolwiek mieli coś wspólnego z Fordońską szkołą lub interesują się dziejami polskiego szybownictwa.

Książka poświęcona jest historii Szkoły Szybowcowej w Fordonie 1933-1963, jej pracownikom, działaczom i absolwentom. Przedstawiono w niej organizację szybownictwa w Polsce w okresie przedwojennym i powojennym, wybrane biografie pracowników, absolwentów szkoły oraz konstrukcje szybowców będące na jej wyposażeniu. Książka zawiera ponad 400 zdjęć i dokumentów w większości jeszcze nigdzie nie publikowanych.

Szkoła Szybowcowa w Fordonie włożyła duży wkład w rozwój lotnictwa sportowego w Polsce w okresie przedwojennym, jak i powojennym, aż do końca jej istnienia (rok 1963). Szkoła  wyszkoliła łącznie 5.811 pilotów, z czego w okresie od 1945-63 – aż 4.211. Słuchacze fordońskiej szkoły przelecieli łącznie około 1 miliona kilometrów i znajdowali się w powietrzu 15 tys. godzin. Była to kuźnia kadr dla Dęblińskiej Szkoły „Orląt”. Szkole fordońskiej, mimo wielu doświadczeń i sukcesów, nie udało się przetrwać. Ten 30-ty rok istnienia szkoły okazał się ostatni w jej historii. Na mocy decyzji Ministerstwa Komunikacji, Departamentu Lotnictwa Cywilnego, szkołę rozwiązano, a sprzęt i doświadczoną kadrę szkoleniową przejął Aeroklub Bydgoski. W tym roku przypada 85 rocznica powstania Szkoły Szybowcowej w Fordonie.

Więcej informacji o książce na stronie www.aeroklubbydgoski.pl

Źródło: Aeroklub Bydgoski
comments powered by Disqus