USA: Kary za latanie dronem pod wpływem alkoholu

Dron i jego operator

Władze stanu New Jersey pracują nad wprowadzeniem kar dla operatorów dronów, którzy w czasie wykonywania lotu są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Osoby przyłapane w takim stanie podlegałyby karze 6 miesięcy pozbawienia wolności i grzywnie w wysokości 1000 dolarów.

Projekt prawa zakłada też, że jeśli operator pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających dodatkowo „zagrozi bezpieczeństwu instytucji penitencjarnej” lub „przeszkodzi w czynnościach ratowniczych” podlega zaostrzeniu kary do 18 miesięcy więzienia i 10 tys. dolarów grzywny.

Drony stają się coraz bardziej uciążliwe, a dodatkowo było już wiele przypadków niebezpiecznych zbliżeń czy nawet zderzeń dronów z samolotami, oraz zakłóceń akcji ratowniczych. Te przepisy wprowadzają większy porządek w kwestii użytkowania dronów i zwiększają skuteczność i bezpieczeństwo działań strażaków czy ratowników medycznych – uzasadniała pomysłodawczyni przepisów, Annette Quijano z partii Demokratycznej.

Nowe prawo to odpowiedź na rosnącą liczbę incydentów z udziałem dronów, która z kolei jest bezpośrednio powiązana z coraz większą liczbą użytkowników. Do tej pory w bazie FAA zarejestrowało się ponad 770 tys. operatorów.

FAA prognozuje, że w ciągu najbliższych 4 lat liczba dronów na użytek niekomercyjny wzrośnie trzykrotnie i wyniesie ok. 3,5 mln egzemplarzy w 2021 roku.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus