Solar Impulse 2 bezpiecznie wylądował w Birmie

Solar Impulse 2 bezpiecznie wylądował w Birmie

Szwajcarski pilot Bertrand Piccard bezpiecznie wylądował Solar Impulse 2 – samolotem o napędzie słonecznym - na pasie lotniska Mandalay International Airport w Birmie. To koniec 4 etapu lotu. Planowy postój trwa od piątku, w dalszą podróż maszyna ma wyruszyć w okolicach poniedziałku 23 marca. Celem piątego etapu będą Chiny.

Lot z Varanasi w Indiach do Mandalay w Birmie trwał 13 godzin i 29 minut. Przed rozpoczęciem zniżania, pilota i jego maszynę powitał przez radio prezydent Birmy, Thein Sein.

Po wylądowaniu samolot stanął w specjalnie zaprojektowanym dla niego, dmuchanym hangarze. Tworzywo, z którego jest zrobiony, nie przepuszcza wody i jest niepalne. Hangar ma budowę modułową i jest w stanie przeciwstawić się wiatrom o prędkości 100 km/h.

Lot Solar Impulse 2 jest podzielony jest na 12 etapów; samolot podczas podróży będzie lądował w różnych punktach globu. Przystanki są przeznaczone na odpoczynek pilotów - Borschberga i Bernarda Piccarda, przegląd maszyny i kampanię na rzecz czystej energii. Solar Impulse 2 ma do pokonania w sumie 35 tysięcy kilometrów.

Samolot jest wyposażony w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych, pokrywających jego skrzydła o długości 72 metrów. To niemal tyle, ile rozpiętość skrzydeł A380, jednak zbudowany z włókna węglowego samolot słoneczny waży zaledwie 2,5 tony, czyli 1 proc. wagi Airbusa. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza.


5 etap lotu to podróż z Birmy do Chongqing, miasta w środkowych Chinach. Lot Solar Impulse 2 na żywo możesz śledzić tutaj: http://www.schindler.com/rtw/internet/en/around-the-world/follow-the-fli...

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus