Piloci proszą Trumpa, by cofnął zgodę dla linii Norwegian

Boeing 737-8JP należący do linii Norwegian

Przedstawiciel pilotów linii United, kapitan Todd Insler napisał list do prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym prosi go, by cofnął zgodę dla linii Norwegian, wydaną przez administrację Obamy.

2 grudnia 2016 roku, Departament Transportu USA (DOT) zgodził się, aby niskokosztowy przewoźnik Norwegian Air mógł wykonywać loty do tego kraju.

Insler w swoim liście przywołuje argument, że koszty ponoszone przez linie Norwegian są o wiele mniejsze od United, przez co skandynawski przewoźnik może oferować znacznie tańsze bilety na tych samych trasach. Związki zawodowe United podniosły alarm, że decyzja administracji Obamy „zniszczy amerykańskie linie lotnicze i związane z nimi miejsca pracy”.

Niskokosztowe linie zależne od Norwegian Air Shuttle, w grudniu 2013 r. złożyły wniosek o przyznanie praw do operowania na kilku trasach do Stanów Zjednoczonych, które na B787 wykonuje już spółka matka. Ale amerykańskie firmy, w tym Delta, United Airlines oraz Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych, argumentują, iż norweski przewoźnik próbuje obejść prawa pracy i bezpieczeństwa, ustanawiając siedzibę spółki w Irlandii i potencjalnie zatrudniając załogi z Azji, których płace będą pozostawać poniżej rynkowych poziomów.

Donald Trump nie odniósł się jeszcze do treści otrzymanego listu.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus