Lotnisko Gatwick z nową drogą startową?

Port Lotniczy London Gatwick, fot. google maps

Potwierdza się zamiar rozpoczęcia przygotowania wniosku planistycznego przez Lotnisko Gatwick odnośnie rozpoczęcia użytkowania istniejącego północnego pasa startowego. W niedługim czasie ma zostać przygotowany wniosek o wydanie zezwolenia na inwestycję.

Projekt został nazwany „Gatwick Airport Northern Runway” i jest pierwszym krokiem w procesie składania wniosku o wydanie zgody na rozwój obiektu. W dokumencie ma zostać określona kwestia użytkowania istniejącego północnego pasa startowego, który obecnie lotnisko wykorzystuje jako drogę kołowania. W połowie lat 20 XXI wieku mógłby on być wykorzystywany do startu przez mniejsze samoloty.

Jak powiedział Tim Norwood, dyrektor ds. planowania Gatwick. „Rozpoczęcie procesu wykorzystywania istniejącego północnego pasa startowego jest znaczącym kamieniem milowym, a projekt ten może zaoferować znaczące lokalne korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i ekscytującą przyszłość dla regionu”.

Port lotniczy Londyn-Gatwick (kod IATA: LGW, kod ICAO: EGKK) to drugi najruchliwszy międzynarodowy port lotniczy Londynu (po Heathrow). Położony jest 40 km na południe od centrum stolicy Wielkiej Brytanii i 40 km na północ od miasta Brighton znajdującego się nad kanałem La Manche. W 2018 r. obsłużyło ponad 46 mln pasażerów. 

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus