Japońska agencja rozwija projekt elektrycznego samolotu

Projekt elektrycznego samolotu rozwijany przez JAXA

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (Japanese Aerospace Exploration Agency - JAXA), kontynuuje prace zmierzające do rozwoju samolotu z napędem elektrycznym i w ostanim czasie specjalnie w tym celu zaprojektowała oraz opracowała własny zespół silnikowy.

Na blogu Comparative Aircraft Flight Efficiency (CAFE) pojawiła się informacja, iż nowa jednostka napędowa została zainstalowana na pokładzie motoszybowca Diamond, wraz z bateriami litowo-jonowymi, które ją napędzają. Akumulatory zasilają silnik w czasie startu i wznoszenia zapewniając pełną moc na okres od jednej do dwóch minut, a następnie ilość energii umożliwiającą lot na wysokość ok. 1000 stóp i lądowanie.

Newsletter JAXA Flight Path opisuje silnik (nazwany FEATHER - Electric Aircraft Technology for Harmonized Ecological Revolution), jako ekwiwalent dla wcześniej zainstalowanej w motoszybowcu jednostki Rotaxa. Według informacji przedstawionych przez Agencję, statek powietrzny waży 848 kg i będzie mógł wykonywać loty z prędkościami od 62 do 93 mil na godzinę przez ok. 15 minut. Testy samolotu rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku i mają być kontynuowane w roku bieżącym.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.global.jaxa.jp

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus