Dalsze opóźnienie programu Learjeta 85

Bombardier Learjet 85

Firma Bombardier poinformowała, iż nie udało się wykonać oblotu odrzutowca biznesowego Learjet 85, który był planowany na koniec zeszłego roku. Maszyna ma wznieść się w powietrze w najbliższych tygodniach, a wniosek spółki o pozwolenie na loty testowe ma zostać w krótkim terminie złożony do Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA).

Bombardier użył tej samej terminologii "w najbliższych tygodniach", jak w przypadku odrzutowca pasażerskiego CSeries, którego dziewiczy lot został również przełożony o kilka miesięcy. Próby w powietrzu Learjeta 85 zostały wstępnie zaplanowane na początek 2013 r., ale w lutym zeszłęgo roku Bombardier poinformował o 9 miesięcznym opóźnieniu. Miało to związek z problemami przy produkcji w pełni kompozytowego kadłuba w nowej fabryce w Queretaro, w Meksyku.

Od października 2013 r. kierownictwo Bombardiera informowało, iż problemy z materiałami kompozytowymi zostały rozwiązane, a pierwszy lot biznes jeta zostanie przeprowadzony do końca roku. Mimo to, od grudnia wydaje się, że rozwój programu postępuje dosyć powolnie.

"Osiągnęliśmy znaczny postęp w kierunku pierwszego lotu. Zakończyliśmy już testy APU i kołowania na małych prędkościach”, wyjaśniał rzecznik Bombardiera.  Learjet 85 ma wejść na rynek w trzecim kwartale 2014 r. i wypełnić lukę obecnie zajmowaną przez Learjeta 60. Natomiast 12 grudnia zeszłego roku Bombardier zakończył certyfikację innego lekkiego odrzutowca - Learjeta 70, który teraz zostanie wprowadzony do sprzedaży dołączając do super lekkiego Learjeta 75. Oba modele zostały zaprojektowane na bazie kadłuba serii Learjet 40/45, ale dodatkowo wyposażone w zmodernizowane silniki, kabinę i kokpit.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus