8 BLTr: Święto Bazy

8 BLTr: Święto Bazy, Fot. kpt. Maciej Nojek

Mszą w Kościele pw. Św. Agnieszki w Krakowie rozpoczęły się obchody Święta 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. W uroczystości w kościele w dniu 12 września uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, która zagrała okolicznościowy koncert.

Następnego dnia - już na terenie Bazy – delegacje dowództwa 8. BLTr oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów pod „Memorialem" i pomnikiem naszego patrona, płk. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego.

Kolejnym punktem był uroczysty apel, który odbył się na placu przed hangarem obsługowym samolotów.

Podczas uroczystości żołnierze otrzymali odznaczenia i medale resortowe oraz odznaki pamiątkowe 8. BLTr. Medale wręczał Zastępca Dowódcy 3. SLTr płk mgr inż. pil Michał Erdmański. Odczytano również list skierowany do kadry jednostki przez Dowódcę Sił Powietrznych oraz rozkaz okolicznościowy i życzenia od Dowódcy 3. SLTr. W swoich wystąpieniach zarówno Dowódca 8. Bazy płk dypl. pil. Jacek Łazarczyk jak i zaproszeni goście przypominali o tym, że baza jest jedną z najnowocześniejszych jednostek w Siłach Powietrznych, a na jej wyposażeniu znajduje się nowoczesny (Casa C-295M) i najnowocześniejszy (PZL M-28 Bryza w wersji „glass cockpit") sprzęt wykorzystywany w profesjonalny sposób nie tylko dla potrzeb Sił Zbrojnych, ale i do udzielania pomocy naszym obywatelom w kraju i za granicą.

Kolejnym, najbardziej atrakcyjnym punktem uroczystości była defilada pododdziałów 8. BLTr, która zakończyła oficjalną część imprezy.

Wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się w hangarze, gdzie stała replika samolotu RWD 5 bis, na którym nasz patron dokonał niesamowitego przelotu przez Atlantyk. Było to spotkanie lotniczych pokoleń.

Tekst: kpt. Maciej Nojek 

Źródło: 8 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus