Nowe hełmy na głowach spadochroniarzy
6 Brygada Powietrznodesantowa rozpoczęła wyposażanie swoich pododdziałów w nowy typ hełmu kompozytowego dostosowanego do wykonywania skoków spadochronowych typu HA-03.
Brygada otrzymała ponad 3000 sztuk co oznacza, że każdy spadochroniarz otrzyma nowy hełm. Od początku ubiegłego tygodnia HA-03 trafiają na głowy żołnierzy pododdziałów. Wykonano w nich także pierwsze skoki spadochronowe z obu podstawowych samolotów transportowych używanych w Wojsku Polskim – CASA C-295 i C-130 Herkules.
Wprowadzenie nowego modelu środka ochrony głowy spadochroniarzy oznacza także, że stopniowo wycofywane będą obecnie używane hełmy spadochronowe wz. 63. Były one używane w wojsku przez jednostki prowadzące szkolenie spadochronowe nieprzerwanie od lat sześćdziesiątych.
Hełm HA-03 przeznaczony jest do ochrony głowy żołnierza w warunkach bojowych przed bezpośrednimi uderzeniami odłamkami i niektórymi pociskami broni strzeleckiej, skutkami uderzeń niebezpiecznymi przedmiotami oraz przed urazami podczas wykonywania zadań wynikających ze specyfiki działania wojsk powietrznodesantowych.
Wyposażonie w nowoczesną uprząż mocującą, która w połączeniu z zestawem poduszek amortyzująco-rozmiarowych umożliwia dostosowanie hełmu HA-03 do rodzaju wykonywanego zadania, potrzeb w zakresie montażu wyposażenia dodatkowego przenoszonego pod nim (ochronniki słuchu, kominiarki, czapki, słuchawkowe zestawy nagłowne radiostacji, maski przeciwgazowe) a wreszcie osobistych upodobań żołnierza.
Dodatkowo nowe hełmy wyposażone są w dwie szyny akcesoryjne oraz uchwyt noktowizora co znacznie zwiększa jego funkcjonalność oraz uelastycznia konfigurowanie wyposażenia do wykonywania zadania. Za ich pomocą można w łatwy sposób zamontować na hełmie wyposażenie dodatkowe jak na przykład gogle noktowizyjne, dodatkowe źródła światła i wiele innych elementów sprzętu.
Każdy hełm wyposażony jest w trzy rodzaje pokrowców w kamuflażu typu Pantera, Pustynna Pantera oraz wersję do użytkowania w warunkach zimowych z naszytymi szlufki do osadzania elementów maskujących. Pokrowce mają wycięcia na czołowe gniazdo montażowe i boczne szyny montażowe ale także umożliwiają ich osłonięcie zrolowanymi elementami w czasie wykonywania skoku spadochronowego tak, aby nie mogły o nie zaczepić linki spadochronu.
Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcia: Mariusz Bieniek, Krzysztof Kafara
Komentarze