Parada Robotów Droniada 2017
W 2017 r. na terenie Aeroklubu Krakowskiego sprawdzimy jak wykorzystać drony i bikony, infrastrukturę internetu rzeczy, w akcjach ratunkowych. Zapraszamy do udziału i wsparcia tego konkursu, który realnie pobudza rozwój rynku i daje argumenty decydentom do inwestycji w narzędzia analizy informacji.
Oto jakie zadanie organizatorzy postawią przed zespołami dronowymi na Paradzie Robotów Droniadzie 2017 w Aeroklubie Krakowskim:
Stwórz system inteligentny: dron + odbiornik bikon + mapa cyfrowa, który potrafi w locie autonomicznym i ew. półautonomicznym wspomóc prowadzenie ewakuacji medycznej na terenie objętym zdarzeniem masowym np. po trzęsieniu ziemi vel skażeniu chemicznym.
Ratownicy medyczni zgodnie z metodą triage oznaczyli 10 ofiar zdarzenia, przy czym do oznakowania wykorzysta…li bikony. Te urządzenia nadają dookólny sygnał radiowy w technologii Bluetooth 4.0 (w czerwcu 2017 w wersji 5.0) o promieniu 50 metrów.
Po zakończeniu misji zmienia się losowo status poszkodowanych. Kolejna ekipa zaczyna poszukiwania od nowa – nie wie, który bikon nadaje np. status czerwony, oznaczający natychmiastową ewakuację i transport do na blok operacyjny.
Musisz zatem przygotować misję, w której za pomocą drona i systemów teleinformatycznych a) jak najszybciej odnaleźć poszkodowanych – czytaj bikony b) jak najdokładniej podać ich współrzędne geograficzne na mapie, która trafi na stanowisko dowodzenia c) samemu wcielić się w ratowników medycznych i dokonać ewakuacji losowo wybranej ofiary, spośród tych, które odnalazłeś. Na całość akcji masz 30 minut.
Wygrasz, jeśli misję przeprowadzisz skutecznie – znajdziesz wszystkich poszkodowanych w promieniu 900 metrów od miejsca startu, naniesiesz pozyskane informacje o ich położeniu na mapę, którą prześlesz na stanowisko dowodzenia, wreszcie dokonasz sam (ktoś z Twojego zespołu) ewakuacji jednej z ofiar.
Konkurs wspierają władze Miasta Krakowa, które podobnie jak rok temu ufundują Nagrodę Pienieżną Prezydenta Miasta, firmy Kontakt.io, Flytech UAV, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy. Całość organizowana jest w partnerstwie z Microsoft Imagine Cup – największym konkursem technologicznym dla startupów na świecie.
Kalendarium:
Zespoły akademickie mają odtąd czas do 31 marca na przygotowanie prezentacji, w której ujmą swój pomysł na prowadzenie misji Search & Rescue z użyciem bikonów. Mają też przedstawić podział zadań w swoim czteroosobowym zespole, by jasno wynikało, kto za co odpowiada. Komisja konkursowa oceni, czy będą w stanie poradzić sobie z wykonaniem zadania na Droniadzie.
15 lutego – Regulamin Konkursu i potwierdzenie Nagrody Finansowej Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 tys. złotych dla zwycięskiego zespołu. Luty – marzec: konsultacje online z ekspertami Microsoft Imagine Cup oraz Kontakt.io, czym są bikony i jak efektywnie napisać aplikację bikonową
6 kwietnia – rozpocznie się wysyłka bikonów oraz odbiorników sygnałów bikonowych (router) do zakwalifikowanych zespołów akademickich Kwiecień – maj: konsultacje programistyczne oraz z metodyki prowadzenia misji S&R
16 – 18 czerwca Parada Robotów Droniada: W czwartek i piątek równolegle do działań lotniczych prowadzone będą w Aeroklubie Krakowskim Warsztaty reagowania kryzysowego. Warsztaty poświęcone będą prezentacji m. in. Internetu Rzeczy w geoinformacji, zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności oraz zastosowaniom technik cloud computing w tym obszarze.
W sobotę (17 czerwca) przeprowadzony zostanie sam konkurs i wręczenie nagród. Niedzielę organizatorzy rezerwują na ewentualne zmiany klimatyczne, czyli, gdy się nie dało przeprowadzić konkursu wcześniej.
Więcej informacji na stronie.www.5zywiolow.pl
Komentarze