Droniada 2020 – zaktualizowany regulamin

Dron (fot. 5zywiolow.pl)

Droniada to konkurs dla zespołów akademickich w misjach poszukiwawczo-ratowniczych oraz w inspekcji infrastruktury krytycznej z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji. Generalnie – poligon systemów bezzałogowych, na którym spotykają się z jednej strony studenci, młodzi inżynierowie, naukowcy, konstruktorzy, przedsiębiorcy, a z drugiej – strażacy, wojskowi, służby tajne i dwupłciowe, samorządowcy i przedstawiciele administracji centralnej. Łączy ich wiara w możliwości nowych technologii teleinformatycznych, których ucieleśnieniem są drony.

Oorganizatorzy opublikowali właśnie zaktualizowany Regulamin Droniady, ujmujący zagrożenia epidemiczne.

Konkurencję Demo Systemu rozegramy online 24 czerwca, tydzień później spotykamy się na Muchowcu z zachowaniem wszystkich zaleceń epidemicznych. Warsztaty organizujemy w formie webinariów. Zapraszamy do startu w konkursie zarówno w ścieżce głównej jak i hackathonie. Łączna pula nagród wynosi 40 tys. złotych dzięki fundatorom – partnerom Droniady Metropolii GZM i Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – mówią organizatorzy.

Istotne daty wymieniamy poniżej:

 • Zespoły rejestrują swój udział w składzie podstawowym (do 4 osób) między 27 lutego a 30 maja 2020 r. poprzez formularz rejestracyjny na stronie Droniada.eu, przedstawiając nazwę zespołu, uczelnię wyższą albo sojusz uczelni lub organizację pozarządową, która/które im patronują i na rzecz której/których zostaną przekazane nagrody pieniężne.
 • Do 15 maja 2020 r. Lider zespołu przedstawi albo pisemnie albo w wybranej innej formie Przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego i Sędziemu Technicznemu jak zamierza wykonać zadania konkursowe – chodzi o przedstawienie wstępnych koncepcji i założeń, by Organizator ocenił szanse na poprawne wykonanie misji przez zespół. Natomiast do 10 czerwca Zespół ma obowiązek przesłać kompleksową prezentację.
 • Główny organizator wyśle zespołom ćwiczebne figury geometryczne pod kątem konkurencji „Trzy kolory” między 20 kwietnia a 20 maja 2020 r.
 • Zespoły wniosą opłatę startową w wysokości 1000 złotych brutto (23% VAT; 813 zł netto) do 30 maja 2020 r. na rachunek bankowy Organizatora.
 • Zespół ma czas do 24 czerwca 2020 r. na wskazanie, kto będzie operatorem drona, legitymującym się ważnym świadectwem kwalifikacji UAVO VLOS.
 • Do 24 czerwca 2020 r. zespoły muszą potwierdzić swój skład.
 • W środę 24 czerwca o godz. 9.00 wszystkie zespoły meldują się w Microsoft Teams (link zostanie podany później). Zaczyna się transmisja na FB i YouTube. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Przewodniczący Komisji Sędziowskiej przedstawiają zasady prezentacji. Na początku zespołom stawia się 10 pytań generalnych o Droniadzie – wymogach konkursu, ale też jego historii w formie quizu w narzędziu Kahoot!. To pozwoli określić kolejność startu, przy czym zespół, który osiągnie najlepszy wynik, zabiera głos na końcu. O 18.00 ogłaszamy wyniki po pierwszej konkurencji.
 • Po 24 czerwca zostanie przedstawiony plan Mistrzostw Operatorów Dronów (zależność od sytuacji epidemicznej).

 • Zespoły zjeżdżają najpóźniej w środę po południu 1 lipca do Katowic i zostają tam do soboty 4 lipca. O godzinie 15.00 nastąpi uroczyste otwarcie Droniady na lotnisku Muchowiec. Liderzy zespołów biorą udział w losowaniu startów w konkurencji „Demo systemu”.
 • Nazajutrz 2 lipca od godz. 9.00 zaczyna się konkurencja „Korytarz życia”, która potrwa do godziny 17.00. Są transmitowane online.
 • Równolegle trwają warsztaty droniadowe w wersji online poświęcone zarządzaniu kryzysowemu i dronom w zamówieniach publicznych
 • W piątek 3 lipca odbywa się konkurencja „Trzy kolory”.
 • Jednocześnie organizujemy warsztaty online o ochronie środowiska i rolnictwie precyzyjnym i wykorzystaniu tam technologii przemysłu 4.0.
 • W sobotę w zależności od sytuacji epidemicznej rozgrywamy Mistrzostwa Operatorów Dronów.
 • Ceremonia wręczenia nagród w sobotę 4 lipca.

Więcej informacji na stronie www.5zywiolow.pl

Źródło: 5zywiolow.pl
comments powered by Disqus