Droniada 2019: Poligon Systemów Bezzałogowych
Po raz szósty zapraszamy do udziału w Droniadzie – poligonie systemów bezzałogowych i zarazem konkursie dla zespołów akademickich w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów.
Tym razem zostanie zorganizowana w Aeroklubie Śląskim w Katowicach (lotnisko Muchowiec). Szósta edycja Droniady odbędzie się w dniach 6-8 czerwca 2019 r. (od czwartku do soboty).
– Droniadę nr 6 organizujemy na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach. Poprzedzi ją półroczny cykl przygotowań i wspólnej pracy zespołów oraz Komitetu Organizacyjnego nad rozwiązaniami technicznymi do zastosowania na Droniadzie. Szczególny nacisk postawimy na bezpieczeństwo misji – doprecyzowanie systemów stworzonych na potrzeby Droniady 2018: antykolizyjnego, systemu automatycznego lądowania w trybie IoT, DTM oraz budowę nowych: rozpoznawania kształtu i koloru pojazdów oraz uniwersalnego, ustandaryzowanego mechanizmu przenoszenia ładunku (cargo) – zapowiadają organizatorzy.
• 6 czerwca 2019 r. (czwartek) to dzień techniczny, sprawdzenie sprzętu, dopuszczenie do lotu oraz prezentacja rozwiązań przygotowanych przez poszczególne zespoły – pierwsza, punktowana część konkursu akademickiego.
• 7 czerwca (piątek) – konkurencje praktyczne w trybie misji poszukiwawczo-ratowniczych „Most powietrzny: ustandaryzowane cargo” oraz „Auto na radio: znajdź, śledź samochód i wysyłaj jego współrzędne”.
• Jednocześnie trwają pokazy firm dronowych dla B2B oraz B2G. w pobliżu restauracji Odlot przy głównych budynkach aeroklubowych wraz z warsztatami dla JST, służb reagowania kryzysowego i firm infrastrukturalnych z zakresu U-space.
• 8 czerwca (sobota) pokazy dronoidów dla szerokiej publiczności (B2C). Zadania pokazowe: „Podaj cegłę”, „Lądowanie na pojeździe w ruchu”, „Loty pasażerskie dronami”. Ogłoszenie wyników Droniady.
Cele droniady
Droniada to poligon technologiczny, na którym konstruktorzy mogą w praktyce zaprezentować swoje rozwiązania użytkownikom i potencjalnym inwestorom.
1. Prezentacja sposobów wykrywania marek i kolorów pojazdów w ruchu
2. Sprawdzenie koncepcji uniwersalnych, zestandaryzowanych mechanizmów przenoszenia ładunków (cargo)
3. Pokaz działających systemów DTM i UTM w ramach U-Space w zastosowaniach w lotach dronów na potrzeby zarządzania kryzysowego i inspekcji infrastruktury.
4. Stymulowanie gospodarki cyfrowej poprzez prezentację dronów jako elementów złożonych systemów internetu rzeczy (ang. IoT).
5. Droniada jest poligonem weryfikującym możliwości systemów opartych o bezzałogowce realizujących konkretne potrzeby mogące stać się podstawą nowatorskich produktów lub usług z zakresu zarządzania kryzysowego i geoinformacji.
W konkursie wezmą udział czteroosobowe zespoły akademickie, które potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Sam konkurs jest tak zaplanowany, aby sprawdzić aktualne oraz potencjalne możliwości systemów bezzałogowych w dostarczaniu realnej wartości odbiorcy końcowemu.
Założenia
1. Warunkiem startu w każdej konkurencji jest sprawny transponder ADS-B, dzięki czemu będzie można stale obserwować zespoły na potrzeby bezpieczeństwa i punktacji. Jeśli w trakcie lotu którykolwiek z dronów danego zespołu przestanie być widoczny w systemie ADS-B, zespół zostanie powiadomiony przez sędziów i niezwłocznie przerwie lot zgodnie z ustaloną wcześniej procedurą.
2. Organizator gwarantuje osłonę praw autorskich rozwiązań poszczególnych zespołów.
3. W konkursie punktowane będą poszczególne, cząstkowe rozwiązania i nie uzależnia się od ich poprawnego wykonania zaliczenia misji.
4. Bezwzględnym warunkiem uczestniczenia w Droniadzie są wcześniejsze testy w kwietniu i maju 2019 r.
5. Zespoły wykorzystują własne platformy latające oprogramowane zgodnie z założeniami konkursowymi.
6. Urządzenia radiowe (transpondery ADS-B) wykorzystywane w zawodach, działające na częstotliwości 868 Mhz mogą pochodzić od różnych producentów, o ile przeszły one kontrolę spójności działania z systemem DTM dostarczonym przez firmę HAWK-E.
7. System antykolizyjny bazuje na ustaleniach z 2018 r.
8. Lądowiska będą udoskonaloną wersją z 2018 r.
9. Samochody do konkurencji „Auto na radio” zapewniają organizatorzy.
10. Terenem akcji ma by Aeroklub Śląski w Katowicach, lotnisko Muchowiec
11. Misję „Auto na radio” zespoły wykonują po trzy jednocześnie. Regulamin dopuszcza również loty po dwa i cztery jednocześnie.
12. Nagrody są pochodną pozyskanych środków finansowych. Notabene w puli 2018 r. było 25 tys. złotych. Zwycięska Politechnika Łódzka zdobyła łącznie 18 tys. złotych.
Opis konkurencji i założenia organizacyjne są tymczasem dostępne na OneDrive Sławomira Kosielińskiego (tel. 514828727), głównego organizatora Droniady: www.bit.ly/droniada001
Więcej informacji na stronie www.5zywiolow.pl
Komentarze