Głuszcze nad Zatoką Gdańską

Widok z kabiny śmigłowca Głuszec

W dniach od 29 marca do 1 kwietnia 2016 roku Komponent Lotniczy z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, składający się z dwóch śmigłowców W-3PL „Głuszec”, realizował szkolenie lotnicze w lotach nad morzem w dzień VFR (VMC). Była to kontynuacja wcześniej zrealizowanego we współpracy z lotnikami z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej szkolenia teoretycznego.

Loty dzięki wsparciu ze strony dowódcy 49. Bazy Lotniczej - płk dypl. pil. Piotra  Saniuka, realizowano w oparciu o infrastrukturę lotniska Pruszcz Gdański (EPPR) w rejonie Zatoki Gdańskiej. Po czterodniowych szkoleniu sześciu pilotów śmigłowców W-3PL "Głuszec", zgodnie z zapisami obowiązującego Programu Szkolenia Lotniczego na Śmigłowcach w Lotnictwie SZ RP (PSzL-2012)" uzyskało odpowiednie dopuszczenia do wykonywania lotów nad morzem w dzień.


Powyższe przedsięwzięcie szkoleniowe jest kolejnym etapem umożliwiającym realizację bardziej skomplikowanych lotów na zastosowanie bojowe w zakresie zwalczania celów powietrznych, które odbędą się pod koniec kwietnia br. na CPSP - Ustka. Komponentem lotniczym dowodził dowódca eskadry CSAR  - ppłk pil. Piotr Kowalski.


tekst: ppłk pil. Piotr Kowalski, zdjęcia: mjr pil. Piotr Gronczyński, kpt. pil. Paweł Psiuk, chor. Daniel Rasztubowicz

Źródło: 56 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus