Szkolenie w Ustce

Mi-24 na lotnisku w Siemirowicach

W dniach 25-29.04.2016 r. w oparciu o obiekty Centralny Poligon SP Ustka odbyło się szkolenie w lotach na zastosowanie bojowe.

Komponent lotniczy wydzielony z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych odbył szkolenie w lotach na zastosowanie bojowe – szkolenie na zwalczanie celów powietrznych oraz wg przepisów VFR (Visual Flight Rules) i IFR (Instrument Flight Rules) na śmigłowcach Mi-24 i W-3PL w dzień. Loty realizowane były z lotniska wojskowego Siemirowice (EPCE).
 
Celami szkolenia poligonowego było:

  • szkolenie w lotach na zastosowanie bojowe – szkolenie w lotach na zwalczanie celów powietrznych;
  • wznowienie w lotach nad morzem;
  • wykonywanie lotów wg przepisów VFR i IFR;
  • zgrywanie pododdziałów 1BLWL w czasie prowadzenia działań poza lotniskami stałego bazowania;
  • planowanie, organizowanie i kierowanie szkoleniem lotniczym zgodnie z obowiązującymi procedurami. 


W efekcie zrealizowanych założeń szkoleniowych wydzielony personel 1BLWL przygotowany został w pełni do wykonywania lotów według przepisów na zwalczanie celów powietrznych. Dokonano wznowienia, doskonalenia i podtrzymanie nawyków personelu latającego (pilotów i techników) w zwalczaniu celów powietrznych z wykorzystaniem uzbrojenia pokładowego śmigłowców.


W ramach komponentu 1BLWL z 49 Bazy Lotniczej w ćwiczeniu wzięło udział 53 żołnierzy, 5 śmigłowców Mi-24 oraz 7 pojazdów.


Komponentem lotniczym dowodził zastępca dowócy 56BLot w Inowrocławiu płk pil. Grzegorz Matejuk, a jego zastępcą na czas ćwiczeń był dowódca Grupy Działań Lotniczych z 49BLot ppłk pil. Jacek Cieślik.

Zdjęcia: główne oraz nr 1: Krzysztof Horn, nr 2 oraz 3: Krzysztof Godlewski

Źródło: 49. Baza Lotnicza
comments powered by Disqus