Lot pożegnalny ppłk pil. Jacka Cieślika i kpt. pil. Mariusza Zaorskiego

Lot pożegnalny ppłk pil. Jacka Cieślika i kpt. pil. Mariusza Zaorskiego (fot. 49. BLot)

W dniu 25.01.2017 r. na pruszczańskim lotnisku swój lot pożegnalny w lotnictwie Sił Zbrojnych RP wykonali ppłk pil. Jacek Cieślik oraz kpt. pil. Mariusz Zaorski.

Cały stan osobowy 49 Bazy Lotniczej w środowe popołudnie zebrał się na płycie lotniska, aby pożegnać kończących służbę w lotnictwie wojskowym pilotów: dowódcę Grupy Działań Lotniczych ppłk. pil. Jacka Cieślika oraz kpt. pil. Mariusza Zaorskiego, starszego oficera zespołu szkolenia lotniczego GDL. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym swój ostatni lot na pruszczańskim niebie oficerowie odbyli w towarzystwie swoich przełożonych. Za sterami wraz z ppłk. pil. Cieślikiem zasiadł dowódca 49 Bazy Lotniczej płk pil. Paweł Smereka natomiast z kpt. pil. Zaorskim poleciał kpt. pil. Rafał Kłębek.

Lotniczym zwyczajem będąc w powietrzu piloci drogą radiową podziękowali służbom zabezpieczenia lotów za wieloletnią wzorową współpracę podczas wykonywania zadań zarówno na macierzystym lotnisku jak również na poligonach w całym kraju oraz na misjach zagranicznych. Po wylądowaniu i symbolicznym pożegnaniu się z wojskowymi statkami powietrznymi, już na ziemi podziękowali krótko zebranym na płycie lotniska żołnierzom i pracownikom RON za wspólną służbę dla dobra Ojczyzny.

 

„Z orlego skrzydła wypadły dziś dwa pióra …”, w ten metaforyczny sposób swoje przemówienie rozpoczął dowódca jednostki płk pil. Paweł Smereka, który pogratulował pilotom kończącym służbę zapisania wielu pięknych kart historii lotnictwa śmigłowcowego na pruszczańskiej ziemi. Dowódca złożył odchodzącym lotnikom życzenia wszelkiej pomyślności i powodzenia na nowej, cywilnej drodze życia. Następnie delegacja pilotów młodego pokolenia zgodnie z ceremoniałem wręczyła kończącym służbę oficerom wiązanki kwiatów dziękując tym samym za wiedzę i umiejętności, które zdobyli dzięki szkoleniu pod okiem doświadczonych pilotów. Uroczystość zakończyło odegranie Marszu Lotników.

Ppłk pil. Jacek Cieślik służbę wojskową rozpoczął w 1985 roku jako podchorąży WOSL. Po promocji w 1989 roku wyznaczony został na stanowisko starszy pilot w 49 Pułku Śmigłowców Bojowych. Nalot całkowity ppłk. Cieślika to 2851 godzin, które zgromadził wykonując loty na Zlin-42m, TS-11 Iskra, Mi-2 i Mi-24. Jest instruktorem na śmigłowcach Mi-2 i Mi-24 oraz pilotem oblatywaczem na śmigłowcu  Mi-2. Ppłk pil. Jacek Cieślik brał udział w misjach: PKW KFOR Kosowo, PKW Irak V i VII zmiana, PKW Afganistan VII i XIII zmiana. Podczas służby wojskowej zajmował następujące stanowiska: m. in. starszy pilot, dowódca klucza, szef sztabu eskadry, dowódca eskadry, dowódca GDL.

Kpt. pil. Mariusz Zaorski służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku jako kadet w Szkole Chorążych Lotnictwa. Promocję otrzymał w 1997 roku i wyznaczony został na stanowisko pilot śmigłowca w 49 Pułku Śmigłowców Bojowych. Po ukończeniu studiów magisterskich w 2007 roku na AWFiS  Gdańsk i kursu oficerskiego w WSOSP Dęblin promowany został na pierwszy stopień oficerski. Nalot całkowity kpt. Zaorskiego to 1333 godzin, który zgromadził wykonując loty na śmigłowcach W-3 oraz Mi-24. Brał udział w misjach poza granicami kraju w PKW Irak w IV zmianie oraz PKW Afganistan w V i XII zmianie. Podczas pełnienia służby zajmował stanowiska: pilot-operator, młodszy pilot, pilot, starszy oficer zespołu szkolenia lotniczego.

Galeria zdjęć

mjr Rafał Myrcik

Źródło: 49. Baza Lotnicza
comments powered by Disqus