Szkolenie na Bielikach

Trzy samoloty M-346 Bielik na płycie lotniska (fot. Mateusz Chodelski)

Jednym z elementów szkolenia realizowanego w ostatnich tygodniach przez pilotów M-346 są loty w formacjach i walki powietrzne.

Załogi samolotów M-346 Bielik z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie intensywnie szkolą się w lotach grupowych oraz prowadzeniu walk powietrznych w konfiguracji jeden na jeden i dwa na jeden. Piloci ćwiczą również przechwycenia celów powietrznych oraz atakowanie obiektów naziemnych. To jeden z elementów programu szkolenia taktycznego, którego celem jest przygotowanie personelu latającego do wykonywania zadań w warunkach bojowych.

Loty w ugrupowaniu mają na celu opanowanie umiejętności pilotowania zarówno samolotów prowadzonych „wingmen” jak i dowodzenia formacją. Załogi 38. Eskadry Lotniczej M-346 doskonalą współpracę poprzez wykonywanie taktycznych ćwiczeń na różnych wysokościach.

Szkolenie w warunkach długotrwałych i dużych przeciążeń, dynamicznych przyspieszeń oraz zmieniającej się sytuacji taktycznej wymaga od pilotów perfekcyjnej precyzji i kunsztu.

Obecnie piloci instruktorzy „szlifują” swoje umiejętności tak aby być gotowymi do przyjęcia kolejnej grupy podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej i rozpocząć intensywne szkolenie w powietrzu – zaznacza Dowódca Grupy Działań Lotniczych 41 BLSz ppłk pil. Marek Kejna.

por. Ewa Złotnicka 
(fot. Mateusz Chodelski)

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus