Podsumowanie sezonu Zespołu Akrobacyjnego ORLIK

Zespół Akrobacyjny ORLIK (fot. archiwum ZA Orlik)

Rok 2016 to kolejny pracowity okres dla pilotów radomskiego Zespołu Akrobacyjnego Orlik. Piloci z Radomia reprezentowali polskie skrzydła uczestnicząc w kilkudziesięciu pokazach w kraju, jak i za granicą.

Sezon podniebnych akrobacji dla Orlików rozpoczął się późną wiosną, a zakończył z początkiem listopada. W tym roku Zespół Akrobacyjny Orlik wykonywał pokazy w składzie siedmiu, a od połowy sezonu w składzie ośmiu maszyn. Za sterami samolotów zasiedli:
1.    mjr pil. Dariusz Stachurski – dowódca/lider zespołu;
2.    kpt. pil. Robert Paciorek – lewoskrzydłowy;
3.    por. pil. Krzysztof Łysakowski – prawoskrzydłowy;
4.    kpt. pil.  Michał Anielak – prawoskrzydłowy/solista;
5.    kpt. pil. Krzysztof Kidacki – lewoskrzydłowy;
6.    kpt. pil. Bartosz Niegrzybowski – zamykający;
7.    por. pil. Sebastian Rajchel – lewoskrzydłowy;
8.    kpt. pil. Sebastian Kwiecień.

Radomscy piloci reprezentowali polskie siły powietrzne uczestnicząc w największych pokazach lotniczych w Europie tj. podczas RIAT 2016 (Royal International Air Tattoo) w Wielkiej Brytanii, oraz podczas AIRPOWER 16 w Zeltweg, w Austrii. Obydwie lotnicze imprezy zgromadziły setki tysięcy entuzjastów lotnictwa z całego świata. Orliki występowały obok takich gwiazd jak Red Arrows, czy Frecce Tricolori. Jak podkreślają eksperci Zespół Akrobacyjny Orlik wykonuje podniebne akrobacje na najwyższym światowym poziomie. Ciekawostką jest fakt, iż niektóre zespoły akrobacyjne wykonujące loty na samolotach turbośmigłowych podpatrzyły nietypowe figury jakie prezentują piloci Orlików i wykonują je także podczas swoich pokazów.

 

W Polsce Zespół Akrobacyjny Orlik gościł na wielu piknikach lotniczych, które każdego roku są coraz liczniej organizowane ku uciesze widzów, jak i samych pilotów. Mielec, Bielsko Biała, Kazimierz Dolny, Kraków, czy też Leszno to jedne z wielu miejsc, gdzie polska publiczność mogła podziwiać niesamowite akrobacje lotnicze w wykonaniu radomskich lotników. Tego roku w naszym kraju miały miejsce dwie duże lotnicze imprezy. Aerofestival i obchody Święta Lotnictwa, to te dwa lotnicze wydarzenia zgromadziły tysiące entuzjastów awiacji. Co ciekawe obie imprezy zostały zorganizowane w Poznaniu i przyciągnęły najlepszych pilotów z kraju, jak i z zagranicy. Oczywiście nie mogło zabraknąć Zespołu Akrobacyjnego Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia. Występy radomskich Orlików na stałe wpisały się w kalendarium lotniczych imprez. Akrobaci z Radomia są wizytówką Polskich Sił Powietrznych, 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, a także radomskiej bazy lotniczej.

Zespół Akrobacyjny Orlik to nie tylko piloci. Występ ośmiu samolotów poprzedza ciężka praca obsługi naziemnej. To dzięki nim samoloty są zawsze perfekcyjnie przygotowane do lotu, i to dzięki nim cały sezon 2016 należy zaliczyć do udanych i przede wszystkim bezpiecznych.

 

W skład zespołu wchodzą również osoby, dzięki pracy którym podniebne popisy pilotów są barwniejsze i jeszcze bardziej perfekcyjne. Komentator, kamerzysta i instruktor pilot (IP)- to oni stanowią nierozłączną grupę, która jak cień podąża za zespołem w każde miejsce gdzie ma się odbyć pokaz. Podczas tegorocznych pokazów naziemnego wsparcia udzielali:
• ppłk pil. Zbigniew Kosterna (IP);
• ppłk pil. Piotr Jabłoński (IP);
• mjr pil. Dariusz Stańczyk (IP);
• por. pil. Ariel Adamski (komentator/kamerzysta);
• por. pil.  Jakub Krych (komentator/kamerzysta);
• por. pil. Małgorzata Pawelec (komentator/kamerzysta);
• p. Jacek Osiński (kamerzysta).
Nadchodzący rok 2017 będzie bardzo pracowity dla Orlików. Szykuje się wiele lotniczych imprez.

kpt. pil. Michał Anielak / 42. BLSz
Zdjęcia: archiwum ZA Orlik, Michał Wajnchold

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus