Mistrzowski nalot ppłk pil. Artura Dobraczyńskiego

Ppłk pil. Artur Dobraczyński przed samolotem M-28 Bryza (fot. Urszula Krzemińska)

Już ponad 5000 godzin w powietrzu spędził ppłk pil. Artur Dobraczyński, dowódca 21. Eskadry Lotniczej z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Imponującą liczbę godzin spędzonych za sterami statków powietrznych w Siłach Zbrojnych RP przekroczył w piątek 9 kwietnia, wykonując lot samolotem Bryza.

Wyjątkowy nalot został osiągnięty podczas oblotu technicznego samolotu transportowego M-28 z lotniska 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Drugim pilotem była kpt. Maja Bischoff z radomskiej bazy. Po wylądowaniu na płk. Dobraczyńskiego czekały gratulacje załogi oraz kolegów lotników.

Ppłk pil. Artur Dobraczyński jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którą ukończył w 1996 roku. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 1. Dywizjonie Lotniczym Marynarki Wojennej w Gdyni gdzie wykonywał loty na samolotach Mig-21. W latach 2002–2011 służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie wykonując loty na samolotach M-28 BRYZA oraz JAK-40. W roku 2009 skierowany w pierwszej grupie do przeszkolenie na samolot Embraer 175 w Swiss Aviation Training w Szwajcarii.

W latach 2011-2012 pełnił służbę w Dowództwie Sił Powietrznych w Warszawie, a następnie skierowany został do 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gdzie obecnie zajmuje stanowisko Dowódcy 21. Eskadry Lotniczej w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Odpowiada za poziom wyszkolenia podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej na kierunku „Pilot samolotu transportowego".

  
(fot. Urszula Krzemińska)

„Płk Dobraczyński wyróżnia się bardzo dobrym wykonywaniem zadań służbowych – realizuje je bardzo rzetelnie, terminowo i z wyjątkową starannością, przejawiając przy tym dużą samodzielność i kreatywność. To bardzo dobry organizator, wymagający od siebie i podwładnych, który wyszkolił wiele pokoleń pilotów wojskowych” – podkreśla Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz.

Jest on również pilotem klasy mistrzowskiej. Posiada wszelkie uprawnienia i dopuszczenia, w tym uprawnienia instruktorskie oraz pilota doświadczalnego. W roku 2008 został wyróżniony tytułem „Pilota Roku”, w roku 2017 Statuetką „Ikara" za szczególne zasługi w dziedzinie szkolenia lotniczego a w roku 2018 „Wojskowym pilotem roku 2018". Za dotychczasowe osiągnięcia w służbie został odznaczony Brązowym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz Brązowym Medalem „Z Zasługi Dla Obronności Kraju”.

por. Ewa Złotnicka

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus