Przejdź do treści
Trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" w locie - widok z tyłu z ukosa (fot. Sławek "Hesja" Krajniewski)
Źródło artykułu

Jubileusz "Puszczyka" w Wojsku Polskim

15 lat temu, 16 listopada 2006 roku na lotnisku wojskowym ówczesnego 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie odbyło się uroczyste przyjęcie na wyposażenie Sił Powietrznych dwóch pierwszych śmigłowców SW-4, którym nadano nazwę "Puszczyk".

SW-4 to śmigłowiec wielozadaniowy polskiej konstrukcji powstały w latach 90. XX wieku w PZL Świdnik. Ta lekka maszyna wielozadaniowa napędzana jednym silnikiem Rolls-Royce 250-C20R/2 o mocy 457 KM. Masa własna śmigłowca to tylko 1050 kg, natomiast masa startowa wynosi 1800 kg. Został on zaprojektowany w zgodności z europejskimi przepisami lotniczymi JAR-27 i amerykańskimi FAR-27. Konstrukcja śmigłowca oparta jest na duraluminium, z zastosowaniem materiałów kompozytowych.

„Puszczyk” przeznaczony jest do przewozu 5 osób łącznie z pilotem. Siły Powietrzne RP wykorzystują SW-4 „Puszczyk” w wariancie szkolnym, ze zdublowanymi sterownicami oraz rozbudowanym wyposażeniem pilotażowym. Śmigłowiec może latać w dzień i w nocy według przepisów VFR tj. w warunkach widoczności ziemi. Dzięki bogatemu wyposażeniu śmigłowca w dodatkowe instrumenty pilotażowe i radiowo-nawigacyjne możliwe jest również wykonywanie szkolenia w warunkach bez widoczności ziemi. Śmigłowiec jest ponadto przystosowany do wykonywania szkolnych lotów nocnych z użyciem NVG (Night Vision Goggles).


(fot. Sławek "Hesja" Krajniewski)

Maszyny SW-4 pełnią podstawową rolę w ramach szkolenia polskich żołnierzy, spełniając wymogi NATO w zakresie szkolenia pilotów. Wykorzystywane są m.in. do ćwiczenia lotów w różnych warunkach oraz nauki autorotacji.

„Puszczyk posiada odpowiednie parametry techniczne oraz konstrukcyjne, które przekładają się na jego manewrowość oraz bezpieczeństwo pilotażu” – podkreśla dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, gen, bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz. „Nowoczesne wyposażenie umożliwia mu wykonywanie misji w dowolnych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy. SW-4 dobrze sprawdza się w realizacji wymagających zadań szkoleniowych przez pilotów śmigłowców” – dodaje.

Śmigłowce początkowo trafiły na wyposażenie 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego, a od roku 2010 wszystkie „Puszczyki” znajdują się na wyposażeniu 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Imię "Puszczyk" zostało nadane przez byłą łączniczkę AK, uczestniczkę Powstania Warszawskiego Zofię Rusecką, która została matką chrzestną śmigłowców.

kpt. Ewa Złotnicka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony