Biało-Czerwone Iskry – podsumowanie sezonu 2017

Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry (fot. archiwum 41 BLSz)

Rok 2017 to był bardzo pracowity czas dla pilotów z Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Reprezentowali oni polskie skrzydła w wielu pokazach w kraju i za granicą.

Ledwie zakończyli sezon 2016, jeszcze śnieg nie zdążył stopnieć, a oni już zaczęli przygotowania do sezonu 2017. Przed nimi niełatwe zadanie, przeszkolenie dwóch pilotów do wariantu wysokiego (por. Marcin Kossakowski, por. Mateusz Kubiak) oraz wyszkolenie nowego zamykającego (por. Sylwester Sobótka). W lutym zakasali rękawy i zabrali się do roboty.

Cieszyli się również zainteresowaniem mediów i między innymi byli bohaterami artykułu w gazecie Twój Głos.

 

Sezon 2017 rozpoczęli przelotem do Malborka, skąd startowali na lotniczą majówkę w Iławie.

 

Następnym miejscem gdzie można było ich zobaczyć był piknik lotniczy w Depułtyczach Królewskich. Był to pierwszy pokaz, w którym wykonali figury pionowe szóstką samolotów w nowym składzie.

 

Codzienność Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry to nie tylko latanie w zespole, ale przede wszystkim szkolenie podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, o czym można się przekonać oglądając film zrealizowany przez program Naszaarmia.

Kolejne pokazy odbyły się w Radawcu pod Lublinem. Z okazji 90-lecia Aeroklubu Lubelskiego dzięki pięknej pogodzie zaprezentowali się w wariancie wysokim, podczas którego solista zespołu por. Marcin Kossakowski po raz pierwszy wykonał wiraż odwrócony.

 

W tym roku został zrealizowany reportaż, który pokazał życie dęblińskiego zespołu od środka.

 

Nie mogło też zabraknąć biało-czerwonej flagi na niebie z okazji Święta Wojska Polskiego.
Święto 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, szczególny dla nich czas gdyż mieli możliwość godnie uczcić pamięć o Dywizjonie 315. Z dumą prezentowali się na dęblińskim niebie na pikniku lotniczym z tej okazji.

 

I znów biało-czerwona flaga na niebie. Tym razem z okazji obchodów Święta Lotnictwa na Polach Mokotowskich w Warszawie.

Największym przedsięwzięciem w jakim uczestniczyli w tym roku były Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2017 w Radomiu. Dwa dni pokazów gdzie można było podziwiać kunszt pilotażu pilotów z całego świata.

Piloci z dęblińskiego zespołu byli również uczestnikami II edycji imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". Można było ich zobaczyć nie tylko na niebie ale również w samym Kazimierzu Dolnym gdzie zjawili się po pokazie.

 

Najodleglejszą wyprawą tegoroczną, był wylot na pokazy Athens Flying Week. Dwa dni pokazów w malowniczej Grecji oraz możliwość reprezentowania polskiego lotnictwa było czymś wspaniałym. Piloci mieli również okazję wymienić doświadczenia między innymi z egipskim zespołem akrobacyjnym Silver Stars.

 

W Grecji wydarzyła się niezwykła historia. W takcie pokazu Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, podczas wykonywania przez zespół biało-czerwonego serca na niebie miały miejsce oświadczyny, które, na całe szczęście zostały przyjęte. Piloci mają nadzieję, że przyniosą szczęście młodej parze.

 
 

Po szczęśliwym powrocie do ojczyzny sezon pokazów dynamicznych zakończył się, jednakże pozostały jeszcze dwa przedsięwzięcia. Uczczono biało-czerwonymi dymami na niebie 600-lecie powstania Miasta Kock i 78 rocznicę Ostatniej Bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 "pod Kockiem" oraz 120 promocję absolwentów WSOSP. Tą uroczystością piloci zamknęli sezon 2017.

Niestety nie mogą się pochwalić tylko samymi sukcesami. Przez niesprzyjające warunki atmosferyczne musieli odwołać kilka swoich pokazów, między innymi w Bielsku-Białej, Krośnie, Rzeszowie oraz Świdwinie.

Przyszły rok dla 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, w której skład wchodzą Biało-Czerwone Iskry, stawia nowe wyzwania. Zbliżają się obchody 100-lecia Lotnictwa Polskiego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i z pewnością niejednokrotnie będzie można zobaczyć pilotów z Dęblina nie tylko na polskim niebie ale i za granicą.

Należy wspomnieć że zespół akrobacyjny to nie tylko piloci ale również technicy, którym należą się szczególne podziękowania za niezawodną współpracę w mijającym sezonie oraz perfekcyjne przygotowanie samolotów przez cały 2017 rok.

Jesteśmy dumni z całej rzeszy naszych fanów, którzy podziwiali nasze starania w powietrzu i mamy nadzieję, że w przyszły rok będzie szczególnie owocny lotniczo oraz będzie więcej okazji do spotkań również na ziemi – podsumowują piloci Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Tekst: Biało-Czerowne Iskry / 41 BLSz
Zdjęcia: Grzegorz Marciniak, Zbyszek Moszczański, Wojciech Gorgolewski Ada Janczak, Marcin Witkowski, Robert Balinski, WitArt, Sidewinder Plane Spotting, Klub Uczelniany WSOSP, My Aviation – EPML, AltairTV, EPRA Skyline, aviation24.pl, Athens Flying Week, Sidewinder Plane Spotting

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus