F-16 na ćwiczeniu Frisian Flag 2019

F-16 na ćwiczeniu Frisian Flag 2019 (fot. Piotr Łysakowski)

1 kwietnia br. rozpoczęło się ćwiczenie Frisian Flag 2019, w którym wezmą udział siły i środki 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Główna cześć ćwiczeń odbędzie się w Bazie Lotniczej w Leeuwarden w Holandii.

W dniu 29 marca nastąpiło przebazowanie samolotów F-16 oraz personelu technicznego z Krzesin  do bazy w Leeuwarden, a także realizowane były transporty kołowe ze sprzętem.

Ćwiczenie pk. FRISIAN FLAG 2018, w którym udział wezmą przedstawiciele z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Francji odbędzie się w bazach lotniczych Holandii, która jest również uczestnikiem szkolenia.

Misje lotnicze będą wykonywane dwa razy dziennie przez ponad 50 statków powietrznych. Ich głównym celem będzie przygotowanie personelu lotniczego do współdziałania podczas różnego rodzaju konfliktów i zagrożeń, podczas których niezmiernie ważne staje się posługiwanie jednym językiem (angielskim).


(fot. Piotr Łysakowski)

Cele szkoleniowe ćwiczenia to między innymi:
• planowanie lotów ugrupowań COMAO (Połączona Operacja Powietrzna) w realistycznym środowisku współczesnego pola walki, zgodnie ze standardami NATO;
• doskonalenie umiejętności taktycznego wykonywania lotów w grupowaniu COMAO oraz analiza po locie;
• nawiązanie współpracy pomiędzy krajami należącymi do NATO;
• podtrzymanie, wznowienie nawyków w tankowaniu samolotów w powietrzu.

Zestawienie statków powietrznych poszczególnych państw biorących udział w ćwiczeniu można znaleźć pod linkiem: www.luchtvaartnoordnederland.nl/frisian-flag-2019-english/

kpt. Krzysztof Nanuś

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus