Lotnicza pomoc w ratowaniu życia

CASA C-295M z 8. BLTr - start (fot. kpt. Maciej Nojek)

Krakowska załoga samolotu CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego zrealizowała kolejny lot ratujący życie w ramach Akcji Serce.

Piloci krakowskiej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego mają za sobą pracowitą noc i nie mniej wyczerpujący dzień. Wysiłek wielu ludzi – pilotów, żołnierzy, lekarzy i personelu medycznego doprowadził do wykonania kolejnego lotu w ramach Akcji Serce.

15 września br., kilka minut po godzinie 12:30 krakowski samolot CASA C-295M wystartował z Balic i przetransportował zespół transplantologów po trasie Kraków – Szczecin – Kraków. Zadanie lotnicze wykonane było na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Poprzedniego dnia, po wpłynięciu zarządzenia wykonania lotu o statusie „Hospital”, przeprowadzono niezbędne analizy i przygotowania, po których załoga samolotu wraz z zespołem lekarzy podjęła się zadania ratowania ludzkiego życia.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi żołnierzy – pilotów, techników i całej grupy personelu naziemnego, a także lekarzy możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wczorajszy lot w ramach Akcji Serce to tylko jeden z setek lotów, które zostały zainicjowane przez prof. Zbigniewa Religę i ówczesne Dowództwo Wojsk Lotniczych. Współpraca transplantologów i lotników trwa od 1988, kiedy to podpisano pierwszą umowę na nieodpłatne świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla ośrodków transplantacyjnych.


(fot. kpt. Maciej Nojek)

2021 rok jest rekordowy pod względem ilości Akcji Serce wykonanych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego. 15 września br. zrealizowany został już pięćdziesiąty siódmy lot ratujący życie. Do tej pory w historii Skrzydła nie było roku, w którym wykonano by aż tak dużą ilość lotów. Dla porównania w 2019 r., który do tej pory był najbardziej intensywnym czasem pod względem realizacji Akcji Serce, załogi odbyły 25 takich lotów. Obecnie ta liczba jest ponad dwukrotnie większa. Z tej liczby aż 50 lotów wykonały załogi 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 6. lotów zrealizowała 33. Baza Lotnictwa Transportowego, a jeden 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

mjr Martyna Fedro-Samojedny

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus