Kurs taktyczny pilotów samolotów transportowych

Kurs taktyczny pilotów samolotów transportowych (fot. archiwum 3. SLTr)

Zanim personel latający na samolotach transportowych zacznie wykonywać loty w rejonach zagrożenia musi zaliczyć kurs taktyczny organizowany przez Dowództwo 3. SLTr.

Corocznie Szef Szkolenia 3. Skrzydła organizuje dwutygodniowy kurs taktyczny dla pilotów podległych jednostek wojskowych, w którym udział  biorą wszyscy ci, którzy wkrótce zdobędą uprawnienia do wykonywania lotów w rejony misji Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz w inne rejony, w których występuje zagrożenie atakiem.

Celem kursu jest uzupełnienie wiedzy teoretycznej i praktycznej, weryfikacja i poszerzenie wiedzy o użyciu lotnictwa transportowego, aktywizujące wykłady i zajęcia praktyczne oraz wymiana doświadczeń i eliminacja najczęściej występujących błędów w czasie planowania, przygotowania i realizacji zadań wykonywanych przez samoloty transportowe. Wykładowcami są doświadczeni dowódcy, piloci mający na koncie wiele lotów w rejonach zagrożenia, specjaliści z różnych zakresów wiedzy oraz przedstawiciele Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Szczególnie cenna jest wymiana doświadczeń między wykładowcami-pilotami i uczestnikami kursu, ponieważ większość personelu latającego 3. Skrzydła legitymuje się odznakami pilota z zielonym wieńcem, otrzymanym za wykonanie lotów bojowych. Tak zwana szkoła życia i zdobyte doświadczenia są natomiast tym, czego nie zastąpią żadne podręczniki i regulaminy.

Po zaliczeniu części teoretycznej i praktycznej kurs zakończył egzamin dopuszczający do wykonywania lotów taktycznych i potwierdzający zdobyte uprawnienia. W tegorocznej edycji kursu udział wzięło 20 pilotów, w tym grupa z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia, dla której zdobyte wiadomości będą uzupełnieniem wiedzy, jaką powinni posiadać lotnicy lotnictwa transportowego.

Tekst: kpt. Włodzimierz Baran, foto: archiwum 3. SLTr

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus