Przejdź do treści
Pożegnalny lot majora pil. Waldemara Stafijowskiego (fot. mł. chor. Tomasz Miernik)
Źródło artykułu

Pożegnalny lot majora pil. Waldemara Stafijowskiego

W dniu 23 stycznia br. na lotnisku w Leźnicy Wielkiej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji wykonania pożegnalnego lotu przez zasłużonego żołnierza 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – majora pilota Waldemara Stafijowskiego.

Pilot legitymujący się ponad 3300 godzinami spędzonymi w powietrzu na wojskowych statkach powietrznych, po 32 latach służby wojskowej odchodzi do rezerwy. Pożegnalny lot wykonał na pokładzie śmigłowca Mi-17 w załodze z mjr pil. Piotrem Kozłowskim oraz technikiem pokładowym mł. chor. Radosławem Przybył.
 
Uroczystość tą uświetniła obecność dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej płk Adama Marczaka, przedstawicieli personelu latającego Dowództwa Generalnego RSZ RP oraz brygady, jak również żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej 1. dywizjonu lotniczego.

W czasie lotu mjr Stafijowski podziękował kontrolerom, służbom ruchu lotniczego, meteorologom, a po locie służbom zabezpieczającym loty za bezpieczną długoletnią współpracę. Po wylądowaniu i opuszczeniu kabiny, pilot pożegnał się ze śmigłowcem oraz złożył podziękowania towarzyszącym mu członkom załogi śmigłowca za odbyty lot oraz personelowi technicznemu za przygotowanie maszyny.


(fot. mł. chor. Tomasz Miernik)

W trakcie uroczystego pożegnania, dowódca 1. dywizjonu lotniczego wz. mjr pil. Piotr Kozłowski podziękował za lata służby: „(...) Dla Pana majora, rozstającego się z mundurem dzisiejszy lot jest wydarzeniem szczególnym. U każdego żołnierza nadchodzi taki czas, kiedy musi podziękować za lata wyrzeczeń i trudów w służbie Naszej Ojczyzny. Jak wielki był to wysiłek rozumieją Ci żołnierze, którzy lata swojego życia poświęcili pracy na płycie lotniska, wykonywaniu zadań w powietrzu i przygotowaniu statków powietrznych do lotów, w każdych warunkach, w palącym słońcu i na mrozie, w chmurach i w deszczu. Gratulując Panu długoletniej służby składam życzenia wszystkiego najlepszego w dalszym życiu osobistym. Dziękuję za bezpieczne wykonywanie lotów.”


(fot. mł. chor. Tomasz Miernik)

Major pilot Waldemar Stafijowski urodził się 12 grudnia 1966 r. we Wrocławiu. W roku 1987 ukończył dwuletnią Szkołę Chorążych w Dęblinie jako pilot śmigłowca w stopniu młodszego chorążego. Pierwsze kroki w karierze pilota śmigłowca wojskowego stawiał w 37 Pułku Śmigłowców Transportowych w Leźnicy Wielkiej jako: pilot śmigłowca i starszy pilot. Po ukończeniu Studium Oficerskiego w roku 1999 zajmował kolejno następujące stanowiska: dowódca śmigłowca, dowódca klucza, szef szkolenia dywizjonu i obecnie zajmuje stanowisko dowódcy eskadry.

Posiada mistrzowską klasę pilota wojskowego w lotnictwie śmigłowcowym. Wyróżniony tytułem "Pilota Roku", „Zasłużony pilot wojskowy”, oraz  „Statuetką IKARA”.

Niejednokrotnie dowiódł mistrzowskiego opanowania rzemiosła lotniczego m.in. podczas zwalczania skutków powodzi w 1997 i 2010 roku, zabezpieczenia papieskiej pielgrzymki do ojczyzny oraz podczas misji zagranicznych w trakcie I i X zmiany w PKW Irak oraz XII zmiany PKW Afganistan.

Jest pilotem, pilotem-instruktorem wyszkolonym we wszystkich warunkach atmosferycznych w dzień, w nocy oraz z wykorzystaniem gogli widzenia nocnego. Posiada II klasę pilota doświadczalnego.

Wykonywał loty na śmigłowcach typu Mi-2,W-3, a obecnie lata na Mi-8, Mi-17. W trakcie służby w powietrzu wykonał ponad 9500 lotów w czasie ogólnym powyżej 3300 godzin z czego ponad 3000 godzin na śmigłowcach Mi-8, Mi-17.

mł. chor. Tomasz Miernik

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony