Tactical Leadership Programme z udziałem F-16 z 32 BLotT

Tactical Leadership Programme z udziałem F-16 z 32 BLotT /fot. Krzystof BARANOWSKI/SPFL "Air Action"

Po raz pierwszy, samoloty wielozadaniowe F-16 pod biało - czerwoną szachownicą wezmą udział w praktycznym szkoleniu lotniczym pod nazwą Tactical Leadership Programme w bazie lotniczej Albacete na terenie Hiszpanii. Na okres ok. miesiąca pięć eFów z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku wyleci w dniu 10 września br. na międzynarodowe szkolenie.

Wzorem lat ubiegłych (kilkukrotny już udział załóg polskich F-16 w szkoleniu TLP na terenie Belgii) podczas wykonywania wspólnych zadań planowane jest doskonalenie umiejętności dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym - zbliżonym do realnego pola walki czy doskonalenie taktycznej interoperacyjności sił powietrznych krajów NATO przez wymianę doświadczeń z uwzględnieniem własnych możliwości i ograniczeń.

Na dowódcę Komponentu Lotniczego wyznaczono Z-cę Dowódcy Grupy Działań Lotniczych - Dowódcę eskadry z 32 Bazy lotnictwa taktycznego - ppłk pil. Ireneusza NOWAKA.

Załogi polskich Jastrzębi zabezpieczy niezbędny personel techniczny i osoby zabezpieczające szkolenie w różnych specjalnościach w składzie ok. 55 osób oraz dwa samoloty transportowe CASA - 295 M i C-130.

***

Tactical Leadership Programme to międzynarodowe organizacja, powołana zasadniczo do rozwijania umiejętności zastosowania taktyki, doboru technik wykonywania lotów oraz wystandaryzowanych (NATO-wskich) procedur podczas realizacji wielonarodowych operacjach lotniczych. Dla naszych pilotów to kolejne szkolenie, które pozwali nam zdobyć cenne doświadczenie podczas lotów z innymi typami samolotów we wspólnych operacjach.

Więcej informacji na stronie: www.tlp-info.org

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 SLT.

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus