Szkolenie symulatorowe na samolotach F-35

F-35 na lotnisku (fot. szer. Zbigniew Moszczański)

Grupa polskich pilotów wojskowych, w tym pełniących służbę w 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego, wzięła udział w szkoleniu symulatorowym na samolotach F-35.

Jak wyjaśnia Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak – będący jednym z uczestników szkolenia, kurs przeprowadzony został w zakładach Lockheed Martin w Forth Worth w USA.

Gen. Nowak zaznaczył, że celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie polskich pilotów z kabiną samolotu F-35, z taktyką stosowaną na samolotach V generacji oraz zdobycie niezbędnej wiedzy do sprawnej implementacji F-35 w Polsce.

Dowódca Skrzydła podkreślił, że w szkoleniu uczestniczyli pracownicy firmy Lockheed Martin, piloci testowi oraz piloci – instruktorzy z bazy w Luke w Arizonie, która jest głównym ośrodkiem przeszkolenia na samoloty F-35 w USA.


Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak (fot. kpt. Anna Issel)

Umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych szef MON podpisał 31 stycznia 2020 r. w Dęblinie. Wartość umowy wynosi 4,6 mld USD. Jej przedmiotem jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus