Prezydent RP z wizytą w 32 BLotT. podczas obchodów Święta Lotnictwa i V pikniku lotniczego Łask - Buczek

Prezydent Bronisław Komorowski w Łasku/fot. Grzegorz MARCINIAK, Andrzej OLEJNICZAK

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski uczestniczył 28 sierpnia br. w uroczystych obchodach z okazji Święta Lotnictwa i święta 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Była to pierwsza wizyta obecnego Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP w jednej z dwóch baz lotnictwa taktycznego, na wyposażeniu których znajdują się samoloty wielozadaniowe F-16.

Nie kryjąc wzruszenia – Dowódca 32 BLotT. - płk dypl. pil. Dariusz Malinowski jako gospodarz lotniska ze szczególnym zaszczytem powitał Prezydenta, któremu towarzyszyło liczne grono zebranych gości m.in. Minister Sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej ds. Uzbrojenia i Modernizacji Pan Marcin Idzik, wice przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej - Mieczysław Łuczak, wice przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej – Andrzej Owczarek, Szef Sztabu Generalnego WP - generał Mieczysław Cieniuch, Dowódca Sił Powietrznych – gen. broni pil. Lech Majewski, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – w/z. płk dypl. pil. Rościsław Stepaniuk, Atache Lotniczy Ambasady USA w Polsce – Mary E. Peterson jak również dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych z województwa łódzkiego, policji i straży pożarnej.

Podczas uroczystej zbiórki z defiladą Kompanii Reprezentacyjnej SP wraz z pododdziałami, musztrą paradną Orkiestry Reprezentacyjnej SP, pokazem dynamicznym sprzętu lotniskowego w swoim przemówieniu Pan Prezydent zaznaczył niełatwą ale dobrą drogę transformacji SZ RP, której świadectwem jest wybór zakupu samolotów wielozadaniowych F-16 i to jak wiele udało się osiągnąć w procesie przekształceń a czego przykładem jest baza w Łasku.

W swoim przemówieniu Prezydent odwołał się do kart historii, przywołując pamięć kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury - pionierów lotnictwa, którzy zwyciężyli w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. Wspomniał też o obrońcach nieba, którzy odeszli na wieczną wartę.

Patrząc z dumą na nowoczesne samoloty F-16, Prezydent RP – Bronisław Komorowski zwiedził wystawę statyczną „Jastrzębi”, gdzie został zapoznany z możliwościami i wyposażeniem polskich myśliwców, po której spotkał się z kadrą w hangarze obsługowym F-16. Zakończenie wizyty Zwierzchnika SZ RP zwieńczyło dokonanie wpisu do Księgi Pamiątkowej 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego i zamknięcie części oficjalnej, podczas której dowódca bazy – płk dypl. pil. Dariusz Malinowski wręczył Prezydentowi pamiątkową statuetkę „uzbrojonego” Rekina wraz z certyfikatem.

28 sierpnia br. - Święto Lotnictwa w Łasku obchodzili nie tylko żołnierze i piloci z 32 BLotT. ale również licznie zebrani mieszkańcy wielu miast z całej Polski, dla których w ramach V pikniku lotniczego, przygotowano mnóstwo atrakcji.

Wśród nich największą popularnością cieszyły się loty widokowe aeroklubów piotrkowskiego, częstochowskiego, wrocławskiego czy łódzkiego; wystawa statyczna samolotów historycznych oraz aktualnie użytkowanych (Iskra, Iryda, Orlik, Mi – 2, Su-22, MiG – 21, MiG – 29 i F-16) czy przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego - wystawa związana z lotnikami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (pamiątki po asach myśliwskich - W. Urbanowiczu i S. Skalskim, elementy umundurowania i wyposażenia lotniczego z okresu Bitwy o Anglię, niemiecki karabin maszynowy MG 81, wydobyty z zestrzelonego nad Anglią niemieckiego samolotu, oryginalna skrzynia z kompletem narzędzi do polskiego przedwojennego samolotu myśliwskiego PZL P.11).

Nie mniejszą atrakcją okazała się wystawa fotografii lotniczej portalu JETzone, pokazy modelarskie, jazdy motocyklowej, liczne gry, konkursy czy występy artystyczne na scenie z niekwestionowaną atrakcją wieczoru - koncertem Urszuli i pokazem sztucznych ogni, który dopełnił świąteczny nastrój na polskim „lotniczym” niebie.

kpt. Marlena Bielewicz
Oficer Prasowy 2 SLT

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus