Nominacja generalska dla Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

Nominacja generalska dla Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz)

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony Mariusza Błaszczaka, nominował na wyższe stopnie 14 oficerów Wojska Polskiego. Akty mianowań generalskich oraz admiralskich oficerowie odebrali 1 marca w Pałacu Prezydenckim.

Stopień generała brygady otrzymał płk pil. dypl. Jacek Pszczoła, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Żołnierzy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i jednostek podległych przepełnia duma, że ich Dowódca otrzymał 1 marca z rąk Prezydenta nominację generalską. Szczególnie, że jako jedyny oficer z Sił Powietrznych został awansowany na pierwszy stopień generalski.

Płk pil. dypl. Jacek Pszczoła, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego jest absolwentem Wyższej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Studia podyplomowe kończył w Maxwell w USA i na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Waszyngtonie.

Zawodową służbę rozpoczął w 10 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku, gdzie latał samolotami MiG-21. W 2001 roku, po reorganizacji pułku, płk Pszczoła został szefem sztabu 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego, a później zastępcą  dowódcy w tej Eskadrze. W 2007 roku ukończył kurs szkoleniowy na myśliwcu F-16 w Tucson w Stanach Zjednoczonych. Trzy lata później został dowódcą Grupy Operacyjnej Lotnictwa w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W 2011 roku został głównodowodzącym 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach.

◄ Po nominacji na stopień generała brygady (fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz)

Płk Pszczoła jest pilotem wojskowym klasy mistrzowskiej na samolotach myśliwskich. Jego nalot życiowy wynosi 2208 godzin, z czego 1102 godziny – w F-16. W 2016 roku został zastępcą dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a po kilku miesiącach jego dowódcą.

Oficer Prasowy 2. SLT

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus