Lot pożegnalny podpułkownika pilota Adama Wójcika

Lot pożegnalny podpułkownika pilota Adama Wójcika (fot. 2slt.wp.mil.pl)

Podpułkownik pilot Adam Wójcik odbył 30 sierpnia br. pożegnalny lot z lotniska Poznań Krzesiny na samolocie F-16/D wraz z Dowódcą eskadry wsparcia pilotem ppłk pil. Adamem Kalinowskim.

W czasie lotu ppłk Wójcik podziękował drogą radiową cywilnym oraz wojskowym punktom dowodzenia i kontroli powietrznej za dowodzenie i zabezpieczenie lotów. Po wylądowaniu i opuszczeniu kabiny pilot pożegnał się z samolotem oraz złożył serdeczne i osobiste podziękowania personelowi technicznemu za dobre przygotowanie maszyny do lotu. Następnie odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia przez ppłk Wójcika wykonywania lotów w powietrzu podczas służby w Siłach Powietrznych RP. W uroczystości uczestniczył dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Jacek Pszczoła, piloci Dowództwa Skrzydła, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, żołnierze Skrzydła oraz Bazy.

Ppłk pil. Adam Wójcik, w krótkim wystąpieniu serdecznie podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym dla niego przedsięwzięciu, za lata wspólnie wykonywanych lotów i służby oraz złożył życzenia wszelkiej pomyślności i szczęścia lotniczego.

Podpułkownik pilot Adam Wójcik pierwsze kroki lotniczej służby stawiał w dęblińskiej Szkole Orląt. W 1995 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, uzyskując stopień podporucznika. Swoją służbę zawodową rozpoczął od 11 pułku lotnictwa myśliwskiego na stanowisku starszego pilota klucza lotniczego. Następnie swoją służbę kontynuował na kolejnych stanowiskach w 3 pułku lotnictwa myśliwskiego, 3 eskadrze lotnictwa taktycznego, Dowództwach: 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Do chwili obecnej wylatał ponad 1698 godzin na różnych typach samolotów, m.in. na: TS-11, MiG-21 Bis, HAWK, T-38C i F-16C/D. Z dniem 31 sierpnia 2017 roku ppłk pil. Adam Wójcik pożegna się z mundurem i zakończy pełnienie zawodowej służby wojskowej.

Dzień później, 31 sierpnia, w Sali Tradycji 31. BLT w obecności koleżanek i kolegów z Dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbyła się uroczystość pożegnania kończącego zawodową służbę wojskową ppłk pil. Adama Wójcika.

Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego  płk pil. Jacek Pszczoła podziękował za wspólną prace i służbę na rzecz Skrzydła i baz lotniczych oraz  Sił Powietrznych i Lotnictwa Wojskowego oraz życzył dalszych sukcesów w życiu osobistym i  na przyszłym polu zawodowym. Podpułkownik pilot  Wójcik w krótkich żołnierskich słowach podziękował wszystkim zebranym za lata wspólnej pracy.

Uroczystość zakończył wpis pułkownika Wójcika do Księgi Pamiątkowej 2. SLT oraz pamiątkowe zdjęcie.

W trakcie uroczystości Dowódca 2. SLT złożył podziękowanie oficerowi USA,  mjr pil.  Todd „SHAG” Adams, który w ramach współpracy prowadził szkolenie programu MTT. Major Adams wyraził nadzieję, ze nie był to ostatni jego pobyt w Polsce i będzie mógł wykonywać loty z polskimi pilotami nie tylko w Polsce ale gdziekolwiek przyjdzie im pełnić razem słuzbę.

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus