Przejdź do treści
Źródło artykułu

Honorowa Odznaka dla Dowódcy 2 SLT

Rada Główna Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przyznała dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego Honorową Odznakę Organizacyjną.

Odznaka wraz z życzeniami i gratulacjami za działalność społeczną na rzecz środowiska rezerwistów i weteranów, została wręczona generałowi za Zasługi dla Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP.

***

gen. bryg. pil. Włodzimierz USAREK - Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, w skład którego wchodzą dwie najnowocześniejsze bazy lotnicze użytkujące samolot wielozadaniowy F-16 w Europie – 31 i 32 Baza Lotnictwa Taktycznego.

Urodził się 20 lipca 1963 r. w Dąbrowie Górniczej, w której w 1982 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące. Tego samego roku, po jego ukończeniu, rozpoczął służbę wojskową w dęblińskiej Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej. W czasie trwania nauki - na trzecim roku studiów - uzyskał tytuł pilota wojskowego klasy III. 29 listopada 1986 r. promowany do stopnia podporucznika otrzymał dyplom ukończenia studiów zawodowych uzyskując tytuł pilota klasy II. Wyznaczony na stanowisko pilota klucza lotniczego w 41 pułku lotnictwa myśliwskiego, gdzie kolejno obejmował stanowisko starszego pilota, d - cy klucza lotniczego i zastępcy dowódcy eskadry. Wykonując loty na samolocie MIG - 21 MF uzyskuje w 1989 r. pierwszą klasę pilota wojskowego. Bierze też czynny udział w lotach na DOL oraz uzyskuje tytuł instruktora - pilota we wszystkich warunkach atmosferycznych. W 1990 r. kończy WKDO oraz zdobywa tytuł mistrza taktyki na olimpiadzie wiedzy taktycznej 2 KOP.

W kolejnym roku rozpoczyna studia na Akademii Obrony Narodowej, którą będąc w stopniu kapitana kończy w 1993 r. Po ukończeniu akademii trafia do 28 pułku lotnictwa myśliwskiego na stanowisko d - cy eskadry. Przechodzi przeszkolenie na samolocie MIG - 23 a w 1995 r. uzyskuje mistrzowską klasę pilota. Tego samego roku obejmuje stanowisko z - cy dowódcy pułku ds. szkolenia a następnie w 1997 r. zostaje z - cą dowódcy ds. liniowych. Wykonuje loty na samolocie MIG - 23, zostaje instruktorem i bierze czynny udział w szkoleniu pilotów oraz ćwiczeniach lotniczych Orlik Szpon .

Kolejnym etapem kariery zawodowej gen. bryg. pil Włodzimierza USARKA jest ukończenie kursu dowódców oddziałów w Akademii Narodowej. W 1998 r. zostaje wyznaczony na stanowisko dowódcy 1 pułku lotnictwa myśliwskiego. W międzyczasie przeszkala się na samoloty MIG - 29, przygotowując też pierwszą grupę pilotów do struktur NATO. W ramach partnerstwa NATO wykonuje loty w Dijon z pilotami 1 plm. W 2001 roku zostaje dowódcą 23 Bazy Lotniczej, kończąc równocześnie studia podyplomowe na Akademii Podlaskiej w zakresie zarządzania zasobami osobowymi i jednostkami terytorialnymi. W 2002 r. rozpoczyna Podyplomowe Studia Operacyjno - Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej, które kończy rok później.

Od 2004 r. pełni służbę w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej a następnie w Dowództwie Sił Powietrznych na stanowisku Zastępcy Szefa Wojsk Lotniczych.

12 lutego 2007 r. obejmuje stanowisko dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego, po czym dnia 3 maja 2007 r. zostaje mianowany do stopnia gen. brygady. Od 1 stycznia 2009r. pełni obowiązki dowódcy w nowej strukturze organizacyjnej jaką jest 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, będącej spadkobiercą tradycji i historii 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego.

Wykonywał loty na samolotach Lim 5, TS - 11 i na wszystkich samolotach myśliwskich typu MIG 21, MIG - 23 i MIG - 29, będących na wyposażeniu polskiej armii. Dodatkowo wykonywał loty zapoznawcze na samolotach Mirage 2000, Hawk, F-16, F-15 czy Alfa Jet. Nalot życiowy to 1800 godzin. Żonaty (żona Weronika). Ma dwóch synów - Artura i Pawła. Interesuje się myślistwem oraz wędkarstwem.

Za zasługi i osiągnięcia odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej: Brązowym (1991) oraz Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny (2006) jak również Brązowym (1994), Srebrnym (1999) oraz Złotym Medalem Za zasługi dla obronności kraju (2007). Wyróżniony przez Prezydenta RP najwyższym odznaczeniem państwowym: Brązowym (1996), Srebrnym (2002) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2005).

W 2009r. wyróżniony przez Zwierzchnika SZ RP tytułem Lotniczy Krzyż Zasługi.

kpt. Marlena BIELEWICZ
2. SLT

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony