92 rocznica zdobycia Lotniska Ławica

2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego

W dniu 5 stycznia br. o godz. 12.00 w Poznaniu odbędzie się uroczystość oddania hołdu Powstańcom Wlkp. w 92 rocznicę zdobycia lotniska Ławica.

W ramach uroczystości odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik, przemówienie okolicznościowe Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego - Dowódcy Garnizonu Poznań, wystąpienia zaproszonych gości oraz złożenie hołdu i kwiatów pod pomnikiem, upamiętniającym to wydarzenie.

Organizatorem uroczystości jest Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego, reprezentowanego przez Panią Prezes - pilot instruktor Barbarę Grześkowiak - Bocian oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, reprezentowanego przez Prezesa Zarządu Oddziału - płk dypl. rez. pil. Kazimierza Grzybowskiego.

Media zainteresowane udziałem w uroczystościach, proszone są o przybycie w dniu 5 stycznia br. (środa) na godz. 12.00 pod pomnik usytuowany przed terminalem General Aviation (były terminal pasażerski) przy ul. Bukowskiej.

***

Dla Polski Lotnisko Ławica narodziło się w godzinach porannych 6 stycznia 1919 roku. Wtedy to Powstańcy Wielkopolscy zdobyli powstałe w 1913 roku niemieckie lotnisko, położone w okolicach wsi Ławica pod Poznaniem.

W walkach 6 stycznia Powstańcy zdobyli nie tylko lotnisko, ale i sprzęt wartości 200 milionów marek, w tym kilkaset zakonserwowanych samolotów, które dały początek polskiemu lotnictwu. Już 7 stycznia 1919 roku mieszkańcy wyzwolonego Poznania mogli oglądać na niebie samoloty z wymalowaną polską, biało-czerwoną szachownicą. 9 stycznia, w odpowiedzi na niemieckie bombardowania Ławicy grupa pilotów pod dowództwem Wiktora Pniewskiego poleciała bombardować Frankfurt nad Odrą. Taki był początek służby polskiego lotnictwa wojskowego na poznańskim niebie. W okresie międzywojennym na lotnisku Ławica szkolili się piloci, którzy później wsławili się obroną polskiego nieba we wrześniu 1939 roku, w Bitwie o Anglię i w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej.

Dziś tradycje i honor obrony polskiego nieba dziedziczy w Poznaniu 31 Baza Lotnictwa Taktycznego, ulokowana już nie na Ławicy - która jest portem cywilnym, lecz na lotnisku Poznań-Krzesiny. To krzesińscy piloci F-16 są spadkobiercami tradycji ostatnich 92 lat biało-czerwonej szachownicy na poznańskim niebie.(Piotr ŁYSAKOWSKI/SMLW KRZESINY)


***

Najstarsi członkowie Klubu Seniorów Aeroklubu Poznańskiego, jak i kolejne pokolenie pilotów podejmowało szereg cennych inicjatyw, które przyczyniły się między innymi do zbudowania na lotnisku Ławica pomnika dla uczczenia pamięci zdobywców lotniska przez Powstańców Wielkopolskich. W 1980r. podjęta została uchwała o budowie pomnika i powołany został społeczny komitet, którego zadaniem było zgromadzenie środków finansowych na budowę. W dniu 6 stycznia 1984r, w 65-tą rocznicę zdobycia lotniska Ławica, odsłonięty został pomnik upamiętniający ten historyczny dla Poznania fakt. Aktu odsłonięcia dokonał Dowódca Wojsk Lotniczych gen. dyw. pilot. Tytus Krawczyc w obecności władz miasta i licznych delegacji.(archiwum: Aeroklub Poznański - Lotnisko Kobylnica)

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 SLT.

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus