Przejdź do treści
Kino Wysokich Lotów (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Wernisaż wystawy i Kino Wysokich Lotów już jutro w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie filmowe, podczas którego wyświetlony zostanie pewien kultowy film. Melodramat, fantastyka, duchy, strażacy walczący z ogniem i przede wszystkim cała plejada samolotów wykonujących niezapomniane akrobacje – to wszystko wypełni piątkowy wieczór w Kinie Wysokich Lotów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Spotkanie zaplanowano na 4 listopada 2022 o godz. 19:00, a projekcje poprzedzi tradycyjnie wieczorny spacer po Muzeum (zobaczymy w hangarze zimnowojennym śmigłowiec Bell CH-136 Kiowa, którego w filmie występuje wersja cywilna Bell 206 Jet Ranger) i garść ciekawostek od strony filmowo aktorskiej.

Dodatkowo na ekranie zobaczymy Holly Hunter („Fortepian”, „I tak cię kocham”), Richarda Dreufussa („Szczęki”, „Symfonia życia”, „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”) i Johna Goodmana („Big Lebowski”, „Operacja Argo”, „Lot”), a także Audrey Hepburn („Śniadanie u Tiffany’ego”, „Rzymskie wakacje”), którą tym razem zobaczyć możemy jako dojrzałą, 60-letnią aktorkę. 

W filmie pojawia się również cała plejada samolotów, a akrobacje i zdjęcia lotnicze są jednymi z jego najmocniejszych stron. Wszystkim zawiaduje sam Steven Spielberg, a na skrzydłach latają Douglas A-26 Invader, Consolidated PBY Catalina i śmigłowiec Bell 206. Czy już wiecie o jakich film chodzi? Odpowiedź znajdziecie w muzealnej filmowo-lotniczej grupie na FB.

Spotkania filmowe w Muzeum Lotnictwa Polskiego to już tradycja – co miesiąc widzowie wybierają nowy film, który prezentowany jest z przedmową lotniczo-filmową, ale żeby poznać jego tytuł należy dołączyć do specjalnej dedykowanej grupy. Dla wszystkich pozostałych pozostaje film niespodzianka, a tytuł można spróbować odgadnąć po opisie.

Filmy z wprowadzeniem prezentowane są zazwyczaj w pierwszy lub drugi piątek miesiąca i powtarzane są w każdy weekend dla wszystkich chętnych odwiedzających Muzeum. Po filmach widzowie często zostają na dyskusje, dzielą się swoimi wrażeniami, a długie rozmowy trwają przed gmachem nawet po zamknięciu Muzeum.

W piątki (raz w miesiącu) obowiązują biletu ulgowe w cenie 16 zł. W weekendy bilety w cenie regularnych biletów do Muzeum.

Rezerwacje biletów: kino@muzeumlotnictwa.pl

Wernisaż wystawy 4.11.2022 - zaproszenie (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Ale wcześniej, tego samego dnia, o godzinie 12:00, odbędzie się wernisaż wystawy w ramach projektu "Muzea Domowe – ożywianie tożsamości w społeczeństwach lokalnych Małopolski".

Dziewiętnastowieczne rzeźby świątków i menażki, mundury, radiostacja, zestaw chirurga polowego i granatnik PIAT– co łączy te na pozór odległe eksponaty?

Wszystkie zostaną udostępnione w Muzeum Lotnictwa Polskiego w ramach projektu "Muzea Domowe – ożywianie tożsamości w społeczeństwach lokalnych Małopolski", w ramach którego wspierane są lokalne ośrodki, izby pamięci, prywatne kolekcje i mniejsze organizacje posiadające w swoich zasobach cenne pamiątki, a których uporządkowaniu i prezentacji pomagają doświadczeni muzealni kustosze.

W tym roku Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie współpracuje z dwiema instytucjami – Izbą Pamięci 1 PSP AK w Słopnicach Górnych prezentującą wyposażenie żołnierzy Armii Krajowej oraz Muzeum Parafialnym w Odporyszowie im. Jana Wnęka – rzeźbiarza i domniemanego pioniera lotnictwa, o którym krążą legendy, że stworzył pierwszą lotnię, przez co nazywany jest "Ikarem znad Dunajca". Na wystawie oprócz modelu lotni pochodzącej z muzealnych zbiorów zobaczyć będzie
można kolekcję rzeźb z Odporyszowa.

"Postanowiliśmy podzielić się swoim muzealniczym doświadczeniem i objąć opieką dwie różnorodne placówki, nie tylko w zakresie udostępnienia miejsca pod czasową wystawę eksponatów, ale także w zakresie przygotowania profesjonalnych opisów, inwentaryzacji zbiorów, co finalnie zostanie zwieńczone wydaniem katalogu prezentującego obydwie kolekcje" – tłumaczy Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Zapraszamy na wernisaż wystawy już w najbliższy piątek, 4 listopada 2022, o godz. 12:00, a oglądać ją będzie można do końca roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony