Przejdź do treści
Źródło artykułu

20 lat linii Wizz Air w Porcie Lotniczym Katowice

W niedzielę 19 maja 2024 roku minęło dwadzieścia lat od debiutu linii lotniczej Wizz Air w Katowice Airport. Niskokosztowy przewoźnik swój pierwszy komercyjny lot z Pyrzowic zrealizował w środę 19 maja 2004 roku – był to rejs W6 101 do Londynu-Luton.

Równo dwadzieścia lat później, w niedzielę 19 maja 2024 roku, przed porannym odlotem do Luton, Wizz Air świętował wraz z pasażerami dwudziestolecie obecności w Katowice Airport. Podczas uroczystości przed rejsem, na podróżnych czekał okolicznościowy tort, upamiętniający dwadzieścia lat obecności linii na katowickim lotnisku. Pasażerowie mieli również okazję podpisać planszę przygotowaną na to wyjątkowe wydarzenie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Ponadto każdy podróżujący porannym lotem Katowice – Londyn-Luton otrzymał od linii Wizz Air specjalny prezent: bon o wartości 20 EUR, który można wykorzystać w trakcie rezerwacji kolejnych podróży z tym przewoźnikiem.

W trakcie dwóch dekad Wizz Air przewiózł w ramach swojej katowickiej siatki połączeń prawie 25,5 mln pasażerów. W tym czasie największą popularnością cieszyły się trasy tej linii z Katowice Airport do: Londynu-Luton, Dortmundu oraz Eindhoven.

Aktualnie Wizz Air bazuje w Katowice Airport 5 samolotów typu Airbus A320/A321 i w sezonie „Lato 2024” oferuje z Pyrzowic 26 tras do 18 państw. Ponadto w oparciu o infrastrukturę dostarczoną przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, na którą składają się m.in. dwa hangary, linia prowadzi na katowickim lotnisku obsługę techniczną swojej floty, realizując tutaj przeglądy liniowe, hangarowe oraz szybkie wymiany silników turbowentylatorowych.

(fot. Piotr Adamczyk)

József Váradi, Dyrektor Generalny Wizz Air, powiedział: „Świętując 20-lecie istnienia na lotnisku w Katowicach, upamiętniając rocznicę naszego inauguracyjnego lotu 19 maja 2004 r., z dumą wspominamy naszą podróż. W Katowicach rozpoczęła się nasza misja demokratyzacji podróży lotniczych w Polsce. Jako rodzime linie lotnicze w Polsce dziękujemy naszym pasażerom za ich niezachwiane wsparcie, a kierownictwu lotniska za długoletnią współpracę. Patrząc w przyszłość, Wizz Air w dalszym ciągu pozostaje zaangażowany w rozwój i innowacje, wzmacniając swoją obecność w Polsce i na innych kluczowych rynkach oraz zapewniając podróżnym jeszcze więcej przystępnych opcji”.

„Historie Wizz Air i Katowice Airport są ze sobą nierozerwalnie związane od dwudziestu lat. To właśnie na katowickim lotnisku Wizz Air uruchomił pierwszą w swojej historii bazę oraz stąd wykonał swój pierwszy komercyjny rejs. Rozwój Katowice Airport nie byłby możliwy bez tego przewoźnika, o czym świadczy fakt, że w trakcie minionych dwóch dekad prawie 45% pasażerów obsłużonych w Pyrzowicach było klientami Wizz Air. Dziękuję Zarządowi Wizz Air, na czele z Józsefem Váradi, za wieloletnią dobrą i partnerską współpracę. Przez te 20 lat załoga Wizz Aira zbudowała imponującą firmę, która stała się jedną z najpopularniejszych linii lotniczych w Europie. Z okazji jubileuszu działalności, wszystkim pracownikom Wizz Air życzymy dalszych sukcesów oraz wszelkiej pomyślności. Trzymamy kciuki za dalszy dynamiczny rozwój linii Wizz Air” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 5,6 mln pasażerów. Prognoza na 2024 rok zakłada obsłużenie ponad 6 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony