Przejdź do treści
Europejskie Sympozjum Spadochronowe - listopad 2022 (fot. aeroklub.waw.pl)
Źródło artykułu

Europejskie Sympozjum Spadochronowe

Na trzy listopadowe dni warszawski hotel Airport Okęcie zamienił się w tętniącą życiem i wspaniałą energią ”strefę spadochronową”. A to za sprawą zorganizowanej tam czwartej już edycji Europejskiego Sympozjum Spadochronowego. To impreza, która ma już swoją renomę i która z każdą kolejną edycją jest wyjątkową okazją do spotkania spadochroniarzy z całego świata. Dlatego ogromnie nas cieszy, że SkyDive Warszawa – Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Warszawskiego przypadła rola współorganizatora tego wydarzenia.

Podczas tych trzech dni uczestnicy Sympozjum brali udział w prelekcjach prowadzonych przez ekspertów polskiego i  światowego. Wśród nich byli m.in.: Albert Berchtold, Noah Watts, Lesley Gale, Sebastian Dratwa, Bartek Ryś, Maja Ważniewicz, a także światowej sławy  Dan Brodsky-Chefiled. Nie zabrakło także przedstawicieli Aeroklubu Warszawskiego, instruktorów na strefie Skydive Warszawa. Swoje wystąpienia mieli: Tomasz Witkowski, który zaprezentował temat hipoksji (niedotlenienia podczas skoków) oraz Arkadiusz Majewski, który podzielił się wiedzą na temat systemów miękkiego lądowania cargo, skierowaną przede wszystkim do obecnych na Sympozjum odbiorców wojskowych. Z kolei Katarzyna Witkowska poprowadziła panel dyskusyjny dedykowany tylko kobietom i poświęcony zagadnieniu płci w sporcie spadochronowym.

Prelegenci w interesujący i barwny sposób przekazywali swoją wiedzę i dzielili się  doświadczeniem z zakresu bezpieczeństwa w skokach, zagrożeń i sposobów ich unikania. .  Swoją ścieżkę wykładów mieli także riggerzy, tandem piloci oraz instruktorzy AFF.  Wszyscy prezenterzy – poza walorami edukacyjnymi swoich wystąpień – wspaniale pokazali, jak bardzo różnorodny i barwny jest świat skydivingu.

Podczas Sympozjum wybrzmiał także wciąż żywy i wymagający naszej uwagi temat sytuacji w Ukrainie. Na ręce naszych spadochronowych przyjaciół z Ukrainy przekazaliśmy zebrane podczas konferencji śpiwory, maty, plecaki oraz środki medyczne. Uczestnicy obejrzeli też film autorstwa Lali Bahirovej i Mykhailo Kostiuchenko pokazujący jak (nie) wyglądał tegoroczny sezon spadochronowy w Ukrainie. Prezentacja ta zakończyła się łzami wzruszenia i owacjami na stojąco.

Największych emocji dostarczyła wszystkim obecnym licytacja, z której cały dochód został przeznaczony na pomoc Ukrainie. Pomiędzy licytującymi toczył się zacięty bój o to, kto stanie się nowym właścicielem dwóch wyjątkowych, limitowanych wysokościomierzy, w kolorach ukraińskiej flagi, z wyjątkowym grawerem – pamiętnym cytatem obrońców Wyspy Węży, oraz przepięknej karafki na wino. Jesteśmy dumni, że wszystkie te przedmioty zostały wylicytowane przez instruktorów Skydive Warszawa: Arkadiusza „Mayę” Majewskiego, Mariusza „Malutkiego” Pawłowskiego oraz Grzegorza „Gumę” Oryńczaka za imponującą sumę 3000 euro!

Podczas Sympozjum można było także kupić książkę Dana Brodsky’ego, ze sprzedaży której  cały dochód również został przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Podczas przerw pomiędzy wykładami na uczestników czekało Expo – a na nim stanowiska firm spadochronowych, sklepów oferujących sprzęt i akcesoria skydivingowe. Można było również zanurzyć się w świat VR i wypróbować swoich sił na symulatorze lotu na czaszy spadochronowej.

To nie jedyne atrakcje, jakie czekały na uczestników Sympozjum. Każdego dnia wszyscy brali udział w loterii sponsorskiej. Szczęśliwcy, których losy zostały wyciągnięte, otrzymywali m.in. vouchery na skoki i sprzęt spadochronowy.

Gościem specjalnym Sympozjum, gościem niezwykle ważnym dla strefy Skydive Warszawa i całego Aeroklubu Warszawskiego, była pani Romana Skatulska-Krawczyk – członkini naszego stowarzyszenia, spadochroniarka i pilot. Pani Romana w latach 50. pobiła rekord wysokości w skoku spadochronowym w nocy, wykonując go z wysokości ponad 8 tysięcy metrów na okrągłym spadochronie!

Te trzy listopadowe dni były bardzo owocne zarówno dla organizatorów, jak i wszystkich gości. Cieszymy się z każdą kolejną edycją rośnie zainteresowanie tym wydarzeniem: w tym roku zgromadziło ono 500 uczestników z ponad 20 krajów – to wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu całego, międzynarodowego środowiska spadochronowego. Warto tu podkreślić, że Sympozjum to nie tylko wykłady i prelekcje czy prezentacje firm, ale też, a może przede wszystkim: przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów, relacji osobistych i biznesowych, sieciowania środowiska. Podczas afterparty czy kuluarowych rozmów pojawiło się wiele ciekawych pomysłów na współpracę, nowe projekty czy zagraniczne wizyty na strefach spadochronowych. To bezcenna wartość tego spotkania.

Kolejna edycja zaplanowana jest na marzec 2024. Już nie możemy się jej doczekać. Do zobaczenia!

***

Europejskie Sympozjum Spadochronowe w liczbach:

  • 21 reprezentowanych krajów: Austria, Kanada, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Anglia, Grecja, Izrael, Litwa, Holandia, Nigeria, Portugalia, Słowacja, Hiszpana, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Stany Zjednoczone
  • 565 uczestników (w tym sponsorzy i prelegenci)
  • 33 prelegentów
  • 59 partnerów (w tym 22 na Expo)
  • 124 wygrane nagrody w loterii
  • 14 850 zł zebrane na pomoc dla Ukrainy
  • 30 kg sprzętu (śpiworów, kocy) oraz środków medycznych zebranych dla Ukrainy
  • 3000 euro zebrane podczas aukcji i przekazane na pomoc dla Ukrainy
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony